Іржа

Російська назва: 
_
Вражує культури: 
Квасоля
Тип збудника: 
Гриб
Збудник: 
Uromyces phaseoli Wint
Захворювання проявляється на листках та інших органах рослин у вигляді різних типів спороношення збудника — однодомного базидіального гриба Uromyces phaseoli Wint. порядку Uredinales. Спочатку на верхньому боці листя з'являються буруваті крапочки — спермогонії із спермацією, а через 2-3 доби на нижній поверхні — жовто-білі еції з еціоспорами. Останні еліптичні, 20-27 х 16-21 мкм, з тонкою дрібногорбистою оболонкою. Від еціоспор відбувається повторне ураження рослин — на листках, стеблах і бобах утворюються маленькі (до 0,5 мм), бурі, порохуваті урединії з округлими, світло-бурими, 20-28 х 19-21 мкм, з колючкуватою оболонкою урединіоспори. Протягом вегетації рослин може бути 2-3 генерації урединій з урединіоспорами. Внаслідок такого ураження листя передчасно всихає.
Під кінець вегетації рослин на листках, стеблах і бобах формуються темно-бурі телії з одноклітинними, еліптичними або майже кулястими, 24-35 х 18-27 мкм, теліоспорами. Оболонка їх товста, гладенька, темно-бура, з витягнутою безбарвною верхівкою у вигляді сосочка. Ніжки теліоспор безбарвні.
Зимує патоген на рештках рослин у формі теліоспор, які навесні проростають й утворюють базидії з базидіоспорами. Від останніх відбувається зараження рослин навесні. У роки інтенсивного розвитку іржі недобір урожаю становить 20-30%.
Підвищену стійкість до іржі мають сорти Ювілейна 250, Алуна та ін.