Іржа

Російська назва: 
_
Вражує культури: 
Вика
Тип збудника: 
Гриб
Збудник: 
Uromyces fabae dBy.
Дуже розповсюджене захворювання, проявляється майже протягом усієї вегетації рослин утворенням спочатку на листках, а пізніше на стеблах і бобах різного кольору подушечок — пустул. На листках молодих рослин у невеликій кількості з'являються дрібні, жовті пустули (еції). На дорослих рослинах утворюються світло-коричневі урединії (урединіопустули), а наприкінці вегетації — чорні телії (теліопустули).
Збудник хвороби — базидіальний однодомний гриб Uromyces fabae dBy. порядку Uredinales, що є також збудником іржі кормових бобів. Спермогонії утворюються з нижнього боку листка, розсіяні невеликими групами. Еції з обох боків листка розсіяні, невеликі, округлі, 0,3-0,8 мм у діаметрі, часто розміщені чіткими колами. Еціоспори кулясті або еліптичні, одноклітинні, світло-жовтуваті, 14-21 х 18-26 мкм, з дрібнобородавчастою оболонкою.
Урединії і телії з'являються з обох боків листків, на стеблах і бобах. Урединіоспори одноклітинні, кулясті або яйцеподібні, жовті чи світло-коричневі, 17-26 х 21-30 мкм, з оболонкою, вкритою поодинокими колючками. Теліоспори одноклітинні, округлі або яйцеподібні, біля основи звужені, на верхівці часто сосочкоподібні, витягнуті, 25-40 х 18-29 мкм, з гладенькою бурою оболонкою, на жовтуватій ніжці. Гриб зимує на рештках рослин у вигляді теліоспор, що навесні утворюють базидії з базидіоспорами, від яких відбувається зараження рослин.
За інтенсивного розвитку хвороби недобір урожаю зеленої маси і насіння може становити 20-30% і більше.
Високостійких до хвороби сортів вики немає.