Іржа

Російська назва: 
_
Вражує культури: 
Конюшина
Тип збудника: 
Гриб
Збудник: 
Uromyces falens Kern. (U.trifolii-repentis Liro).
Хворобу виявляють майже в усіх районах вирощування конюшини. Проявляється вона на листках, черешках, стеблах і квітконіжках конюшини у вигляді пустул бурого кольору, що утворюються під епідермісом. Пустули проривають епідерміс і відбувається розпорошення спор, що в них утворилися.
Збудник хвороби — базидіальний однодомний гриб Uromyces falens Kern. (U.trifolii-repentis Liro). порядку Uredinales. Рано навесні на листках з нижнього боку утворюються еції у вигляді яскраво-оранжевих пустул 160-240 мкм заввишки і 224-260 мкм завширшки. В них формуються еціоспори кулясті або еліптичні, часто округло-багатогранні, 15-23 х 15-20 мкм, з дрібнобородавчастою оболонкою. Проте ця стадія проявляється не завжди і тому в поширенні збудника хвороби не відіграє значної ролі.
Особливо інтенсивно на конюшині іржа проявляється до початку цвітіння. На листках, черешках, стеблах і квітконіжках утворюється велика кількість бурих урединій з урединіоспорами. Урединії 0,5-1,0 мм у діаметрі, урединіоспори кулясті або еліптичні, 20-27 х 20-24 мкм, із світло-коричневою оболонкою, вкритою дрібними колючечками. Оболонка урединіоспор має 4-7 паросткових nop.
До кінця вегетації конюшини на уражених частинах рослин з'являються темно-коричневі пустули — телії, що часто зливаються у суцільні плями. У них формуються кулясті чи еліптичні, одноклітинні, 21-27 х 18-21 мкм, теліоспори із світло-коричневою, гладенькою або дрібнобородавчастою оболонкою. Ніжки теліоспор безбарвні і легко відламуються. Гриб зимує у вигляді теліоспор, які навесні проростають й утворюють базидії з базидіоспорами. Від останніх відбувається ураження листків конюшини і починається розвиток еціальної стадії.
Крім теліоспор, на живих листках гриб часто зимує у вигляді урединіогрибниці, яка навесні утворює нове урединіоспороношення.
Хвороба дуже шкідлива. Вона спричинює всихання листків, квіткових головок, окремих пагонів і навіть цілих рослин. Недобір зеленої маси може становити близько 30%, а квіткових головок — до 60%. У сіні різко знижується вміст протеїну, глюкози, цукру і крохмалю. Врожай насіння інколи зменшується на 70% і більше. Менш уражується тетраплоїдна конюшина сорту Кимач.
Проти іржі важливо створювати і впроваджувати стійкі сорти, обприскувати рослини фунгіцидами (при появі хвороби) до квітування рослин. В разі можливого розвитку хвороби проводять перший укіс на сіно, а після цього застосовують хімічний захист для одержання урожаю насіння конюшини.