Карликова мозаїка

Російська назва: 
_
Вражує культури: 
Кукурудза
Тип збудника: 
Вірус
Збудник: 
Maize dwarf mosaic virus, Sorghum redstripe virus.
Хворобу виявляють на півдні України. Перші її симптоми проявляються через 3-4 тижні після посіву кукурудзи у вигляді маленьких хлоротичних плям вздовж жилок біля основи молодого листя. Пізніше плями зливаються й утворюються хлоротичні смужки. На наступних листках хлороз проявляється у вигляді звичайної мозаїки.
З ростом кукурудзи мозаїчність зникає, листя жовтіє, на ньому з'являються червонуваті плями і смуги, які перетворюються у суцільне почервоніння. Якщо рослини інфікуються на початку розвитку, вони мають вигляд карликовості і досягають 30-60 см заввишки.
Викликають карликову мозаїку два збудники - Maize dwarf mosaic virus i Sorghum redstripe virus. Останній менше уражує зубовидну і сильно цукристу кукурудзу. Відомо понад 130 видів рослин, які уражуються вірусами карликової мозаїки кукурудзи. Інкубаційний період вірусів у кукурудзі становить 5-7 діб. Вони виявляються у листі, стеблах, волоті і обгортках качана, а в пилку, насінні і коренях їх виявити не вдалось.
Зимують віруси у кореневищах гумаю. Навесні і влітку попелицями переносяться на однорічні злаки і кукурудзу, а з них — знову на гумай. Віруси карликової мозаїки не передаються з насінням і грунтом, але легко розповсюджуються при пошкодженнях.