Російська назва:
_
Вражує культури:
Виноград
Тип збудника:
Гриб
Збудник:
Pseudopeziza tracheiphila Mull-Thurg
Захворювання проявляється спочатку на нижніх, а потім на верхніх листках. Характерним на червоних сортах винограду є утворення у куточках між великими жилками червоних плям з яскраво-зеленою або жовтою облямівкою. При подальшому розвитку хвороби плями зливаються, набувають бурого забарвлення. На білих сортах вони спочатку не червоні, а жовті. Решта ознак розвитку хвороби аналогічна. На білих сортах іноді виявляють ураження пагонів. Краснуху не слід змішувати з почервонінням листків від пошкоджень комахами (коренів — мармуровим хрущем, листків — павутинним кліщиком), а також функціонального розладу у рослин восени.
Збудник краснухи — сумчастий гриб Pseudopeziza tracheiphila Mull-Thurg. порядку Helotiales. Зимує він на ураженому опалому листі у вигляді грибниці. Навесні при температурі 10-27°С утворюються білі або жовті апотеції 130-400 мкм у діаметрі. У кожному з них до 100 сумок, а у кожній сумці — по 8 яйцеподібних, безбарвних сумкоспор, 18-22 х 5-11 мкм. Останні, потрапляючи на листя, проростають гіфальним ростком, який проникає через кутикулу всередину листка, а потім в жилки, де утворює грибницю, яка розміщується у вигляді спіралі. Інкубаційний період триває 15-20 діб.
Іноді на мертвих тканинах гриб може утворювати розгалужені багатоклітинні конідієносці, на кінцях яких формуються світлі видовжені конідії, 4-5 х 1,5-2,0 мкм. Є дані, що вони можуть бути повторним джерелом зараження рослин у другій половині літа.
Краснуха спричинює передчасне відмирання й обпадання листя. Ягоди уражених рослин розвиваються слабко, іноді опадають. Хвороба може бути причиною затримки достигання деревини, а такі рослини уражуються морозами.
Стійких до хвороби сортів не виявлено.
Важливі видалення й знищення листя, глибока зяблева оранка у міжряддях. Перше обприскування виноградників фунгіцидами проти мільдью ефективне і проти краснухи.