Квіткова плісень

Російська назва: 
_
Вражує культури: 
Конюшина
Тип збудника: 
Гриб
Збудник: 
Botrytis anthophila Bond
Захворювання відоме у багатьох районах вирощування червоної конюшини, особливо при надмірній вологості повітря під час цвітіння. Уражуються тичинки і маточки квіток. Зовні хворі рослини не відрізняються від здорових, а виявляються тільки при розкритті суцвіть і відгинанні окремих квіток. У лупу можна побачити замість пилку наліт сірого кольору, що складається з конідіального спороношення незавершеного гриба Botrytis anthophila Bond, родини Moniliaceae, порядку Hyphomycetales. Його грибниця розвивається між пилком, а на поверхні пиляків утворюються конідієносці з конідіями. Конідієносці спочатку майже прямі, пізніше колінчасті, з перетинкою, а зверху розгалужені, з розширеними кінцями і короткими зубчиками, на яких формуються конідії у вигляді грон. Вони видовжено-овальні або яйцеподібні, безбарвні, одноклітинні, 14-22 х 3,8-6,0 мкм.
Конідії переносяться комахами. Потрапивши на маточки здорових квіток, вони швидко проростають, утворюючи проросток, який проникає у зав'язь і під шкіркою насіння розвиває грибницю. Зберігається патоген грибницею на насінні й уражених рештках рослин.
Шкідливість хвороби полягає в тому, що з уражених тичинок пилок не проростає, а це зменшує можливість запилення квіток. За сильного розвитку хвороби різко зменшується врожай насіння. Крім того, з ураженого насіння проростки часто загнивають, внаслідок чого посіви зріджуються.
Квіткова плісень частіше розвивається на пізньостиглих сортах конюшини.