Російська назва:
_
Вражує культури:
Льон
Тип збудника:
Рослина паразит
Збудник:
_
Льонову повитицю — Cuscuta epilinum Weihe — виявляють у всіх районах вирощування льону. Це однорічна, безхлорофільна рослина, яка характеризується паразитичним способом життя. Уражує льон, конюшину, коноплю, люцерну, буряк та інші культури, а також бур'яни. Стебла її зеленувато-жовті, виткі, соковиті, нерозгалужені. Квітки жовтуваті, довжина чашечки майже дорівнює довжині віночка, стовпчик коротший від зав'язі, приймочка неголовчаста. Плід — коробочка, у якій містяться кілька дрібних насінин. На одній рослині може утворюватись понад 3 тис. насінин, які бувають поодинокими і подвійними в результаті склеювання двох насінин, що розвиваються в коробочці. Поодинока насінина завдовжки 0,9-1,6, завширшки 0,8-1,9, і завтовшки 0,6-1,1 мм; маса однієї тисячі насінин 0,5-0,6 г. Довжина подвійної насінини відповідає ширині, тому насіння повитиці важко відділити на зерноочисних машинах. При проростанні насіння утворюється ниткоподібна стеблинка з потовщеною нижньою частиною, на кінці якої утворюється пучок безбарвних волосків, за допомогою яких проросток повитиці закріплюється у грунті й отримує з нього вологу. Проростки на початку розвитку живляться за рахунок запасних речовин насіння, однак цей самостійний (автотрофний) спосіб життя повитиці триває недовго. Як тільки проросток звільниться від оболонки насінини, починає розвиватись його спіральна частина, яка при зіткненні з рослиною-живителем обвиває її, утворюючи гаусторії, що проникають у судинно-волокнисті пучки рослин. За допомогою гаусторив повитиця поглинає з рослини воду і поживні речовини, тобто паразитує на ній.
При оптимальній температурі (20-25°С) насіння льонової повитиці починає проростати на 3-4-й день. За інших температур цей процес сповільнюється.
Повитиця уражує лише молоді рослини льону. На стеблах, у яких сформувались механічні тканини, вона паразитувати не може Період цвітіння і плодоношення льонової повитиці досить розтягнутий. Насіння після достигання легко проростає, не потребуючи періоду спокою, і тому в грунті довго не зберігається. Як правило, воно поширюється разом з насінням рослини-живителя, а під час вегетації повитиця може розмножуватися частинками стебел.
Шкідливість льонової повитиці дуже велика: одна її рослина може обвити понад 150 стебел льону. З хворих рослин збирають вдвічі менший врожай льоносоломки і насіння, або не одержують останнього взагалі.