Російська назва:
_
Вражує культури:
Махорка
Тютюн
Тип збудника:
Гриб
Збудник:
Peronospora tabacina Adam
Дуже небезпечне захворювання сходів, дорослих рослин тютюну й махорки. На сходах проявляється на сім'ядолях і листках у вигляді жовтувато-зелених плям. Пізніше краї листків скручуються донизу. У місцях плям з нижнього, іноді і верхнього боку листки вкриваються сіро-фіолетовим нальотом.
При високій вологості повітря уражені ділянки листків темнішають, набувають маслянистого вигляду, рослина в'яне. За сильного розвитку захворювання розсада швидко (протягом 3-4 діб) гине
У польових умовах несправжня борошниста роса проявляється появою на листках хлоротичних плям різної форми і розмірів, що залежить від погодних умов та сортових особливостей рослин. Частіше плями округлі, 1,0-2,5 см у діаметрі, обмежені жилками листка. На деяких сортах тютюну уражується жилка листка, внаслідок чого він стає гофрованим і при дотику легко ламається.
У вологу погоду а місцях плям, з нижнього боку листків утворюється рясний, сіро-фіолетовий наліт. В суху погоду уражена тканина швидко жовтіє, і на листках з'являються дрібні, відмерлі ділянки. Плями повністю засихають, випадають або лишаються у здоровій тканині листка.
Поряд з листковою формою прояву хвороби спостерігається дифузне ураження рослин. Листки при цьому викривлюються, їхні краї закручуються донизу, між жилками утворюються поглиблення, де часто збирається волога Уражені жилки буріють і ніби вдавлюються. На черешках і стеблах утворюються коричневі, вдавлені смуги. На поперечному розрізі тканини мають побурілий вигляд. Ураженням часто охоплюються квітконоси, суцвіття, коробочки. Квітконоси потоншуються, темнішають і засихають. В уражених коробочках утворюється щупле, недорозвинене насіння.
Захворювання викликає ооміцетний гриб Peronospora tabacina Adam, порядку Peronosporales. Він утворює міжклітинну грибницю, а на поверхні тканини рослини — рясне конідіальне спороношення (до 1 млн. конідій на 1 см2.
Конідієносці дихотомічно розгалужені і виходять з продихів уражених листків пучками по 3-5 шт. Довжина їх коливається в межах 420-780 мкм.
Конідії еліптичні або яйцеподібні, рідше округлі, 14-28 х 11-21 мкм, у місці прикріплення їх до конідієносця є маленький горбик. Під час проростання конідії утворюють один, рідше — два ростки.
У вологу погоду в уражених тканинах тютюну і махорки гриб утворює округлі, діаметром 20-80 мкм, ооспори із жовто- або червоно-бурою, нерівною оболонкою. Ооспори майже завжди оточені тонким безбарвним шаром, що являє собою залишки оогонію.
Під час вегетації рослин гриб поширюється конідіями, які утворюються при високій вологості повітря (близько 100%) і температурі від 2 до 28Х (оптимум 8-24"С). При 30°С і вище наліт на уражених листках не утворюється, не формується конідіальне спороношення і при відносній вологості повітря 80-85%. За умов підвищеної вологості і високої температури під впливом гриба тканини рослин швидко руйнуються. Конідії гриба легко розносяться повітряним потоком на десятки і навіть сотні кілометрів. При відносній вологості повітря 20-40% і відсутності дії прямих сонячних променів (при розсіяному світлі конідії можуть зберігати свою життєздатність до 2 міс. При вологості 90% вони гинуть на четвертий день.
Оптимальними умовами зараження рослин є температура повітря 12-22Х і наявність краплинної вологи на їхніх органах. Росткові гіфи конідій проникають у тканини листків через продихові щілини і безпосередньо між суміжними клітинами епідермісу. Інфікування листків можливе з обох боків листкової пластинки.
В уражених листках грибниця розміщується переважно у міжклітинниках губчастої паренхіми. За дифузного ураження тютюну грибниця із паренхіми листка проникає у судинну систему спочатку листкової пластинки, а потім черешків і поступово досягає тканин стебла
Тривалість інкубаційного періоду патогена у тканинах тютюну залежить від віку рослин, умов навколишнього середовища (переважно температури) і може коливатися від 4-5 до 10-13 діб.
За невисоких середньодобових температур (16-20'С) і частих дощів або при тривалих росах і туманах в період інтенсивного росту рослин створюються оптимальні умови для швидкого розвитку несправжньої борошнистої роси тютюну. Коли немає опадів, вологість повітря — 70% і середньодобова температура — понад 20Х (максимальна 30'С), спостерігається депресія хвороби.
Отже, знаючи біологічні особливості патогена, хід розвитку хвороби і метеорологічні умови місцевості, можна визначити строки масового ураження рослин, що важливо для здійснення хімічних заходів захисту рослин. Грибниця патогена може зберігатися у вегетуючих рослинах культурного тютюну, диких і декоративних його видів, а навесні давати нове конідіальне спороношення. Можливе зараження тютюну і від зимуючих ооспор, що потрапляють у грунт з рештками уражених рослин. В насінні інколи виявляють грибницю й ооспори патогена. Шкідливість несправжньої борошнистої роси тютюну дуже велика. Розсада від хвороби повністю гине. Досить небезпечна вона для рослин у період їх інтенсивного росту. Плями, які утворюються на листках, підсихають й випадають, що призводить до втрати товарних якостей тютюну і махорки. В роки епіфітотій несправжня борошниста роса знижує врожай тютюну й махорки на 70% і більше.
Відносно менше збудником несправжньої борошнистої роси уражуються сорти тютюну Дюбек новий, Імунний 580, Собольчський 193, Ювілейний і Крупнолистний 9.