Сажка

Російська назва: 
_
Вражує культури: 
Цибуля
Часник
Тип збудника: 
Гриб
Збудник: 
Urocystis cepulae Frost
Зустрічається майже в усіх районах, де вирощують цибулинні рослини. Часто проявляється на ріпчастій цибулі, інколи на часнику та інших видах звичайної цибулі, крім цибулі-батуну. Майже завжди уражуються тільки сходи з насіння. На листках спочатку з'являються вузькі, сіруваті, поздовжні смуги з роздутим епідермісом. Потім вони засихають, епідерміс розривається, й із тріщин висипається чорна порохувата маса. Найбільше ураження спостерігається в період від проростання насіння до утворення першого листка. Інколи більше уражуються дорослі рослини, зокрема м'ясиста луска цибулини.
Збудником захворювання є базидіальний гриб Urocystis cepulae Frost, порядку Ustilaginales. Чорна порохувата маса, яка утворюється в місцях уражень, являє собою теліоспори гриба у вигляді спорокупок. Кожна з них складається з однієї, рідше двох-трьох центральних темних клітин і 5-14 периферійних жовтуватих. Темні клітини кулясті або еліптичні, з червоно-цеглястою гладенькою оболонкою, розміром 7-15 мкм у діаметрі. Периферійні клітини не мають протоплазми, їх діаметр 3-7 мкм. Центральні клітини називають плодючими, а периферійні — неплідними.
Теліоспори U.cepulae при проростанні утворюють кільцеву багатоклітинну грибницю, яка згодом розпадається на окремі шматочки, що виконують роль споридій. Кожний шматочок дає початок новій грибниці, яка може заражати рослину. Теліоспори інколи проростають одразу після дозрівання.
Рослини найбільше уражуються через сім'ядолю у грунті. Грибниця проникає крізь кутикулу, розчиняє стінки субкутикулярних клітин і поширюється у клітинах рослини, де утворює теліоспори. Останні у грунті проростають при температурі 3-32°С (оптимум 13-22°С). Рослини заражаються при температурі від 10 до 25°С. Основним джерелом інфекції сажки цибулі є заражений грунт. Теліоспори можуть заноситися з насінням, на яке вони інколи потрапляють з пилом.
Шкідливість сажки полягає у випаданні сходів, що призводить до зниження густоти стояння рослин.