Сіра гниль

Російська назва: 
_
Вражує культури: 
Виноград
Тип збудника: 
Гриб
Збудник: 
Botrytis cinerea Fr.
Хвороба поширена в усіх районах вирощування винограду. Проявляється більше на ягодах у період їх достигання. Іноді на ягодах утворюються цілі гнізда пухнастого сірого нальоту. Особливо інтенсивний розвиток хвороби спостерігають при значних опадах після тривалої літньої посухи, у період достигання винограду. Опади посилюють сокорух, що призводить до розтріскування ягід. На них й оселяється збудник хвороби — незавершений гриб Botrytis cinerea Fr. порядку Hyphomycetales. Іноді він уражує чубуки і саджанці під час зберігання, зрідка — листки, пагони та суцвіття. Вони вкриваються сірим повстяним нальотом.
Наліт, що утворюється в місцях уражень, — це грибниця, на якій виникають оливкові, деревоподібні, розгалужені конідієносці з димчастими одноклітинними конідіями яйцеподібної форми, 9-12 х 6,5-10 мкм. За допомогою конідій гриб розповсюджується під час вегетації рослин.
На опалому листі, відмерлих пагонах та інших частинах рослин гриб утворює склероції. Вони темного кольору, видовжені або кулясті, 2-4 мм у діаметрі. Навесні при температурі 12°С і вологості повітря не нижче 95% склероції починають проростати, утворюючи на своїй поверхні конідієносці з конідіями.
Часто ураження ягід винограду грибом В.cinerea називають «благородною гниллю» у зв'язку з тим, що за умов сухої осені гриб мало розвивається на ягодах. При цьому збільшується випаровування води, знижується кислотність й зростає концентрація цукрів у ягодах, що підвищує якість вина. Однак здебільшого розвиток сірої гнилі на винограді зумовлює великі втрати врожаю (30-40, іноді 60-70%).
Відносно стійкими до хвороби є сорти Подарок Магарача, Ювілейний Магарача, Степняк, Шашла біла та ін.
Проти сірої гнилі важливо знищення уражених грон, опалого листя та інших рослинних решток і бур'янів, а також своєчасне обламування, обрізування і пасинкування. Правильне поливання на зрошуваних землях.