Сколекотрихоз

Російська назва: 
_
Вражує культури: 
Жито
Тип збудника: 
Гриб
Збудник: 
Scolecotrichum graminis Fckl. (Passalara qraminis Haehn.)
Виявляється на житі та інших злакових культурах у районах достатнього зволоження. Хвороба характеризується появою на листі подовжених, жовтуватих або буруватих плям з червоною або темно-червоною облямівкою.
У середині плям, переважно з нижнього боку листків, утворюються темно-червоні крапки-дерновинки, що є конідіальним спороношенням патогена.
Збудник хвороби — незавершений гриб Scolecotrichum graminis Fckl. (Passalara qraminis Haehn.) родини Dematiaceae, порядку Hyphomycetales. Його конідієносці короткі, 50-100 x 5-8 мкм, оливково-бурі, до верхівки світліші. Конідії зворотно-булавоподібні або видовжено-яйцеподібні, оливково-червонуваті, 22-48 х 8-14 мкм, з однією (інколи 2-3) перетинками. Розповсюджуються вони вітром, комахами і крапельками дощу, потім проростають, і відбувається зараження рослин у краплинній вологості при температурі 10-25°С. Інкубаційний період хвороби — 6-7 діб. Зберігається патоген на уражених рештках і зимуючих рослинах жита та інших злакових культурах грибницею й конідіальним спороношенням. Інколи конідії можуть знаходитися на зерні.
Стійких до сколекотрихозу сортів жита немає.