Срібляста парша

Російська назва: 
_
Вражує культури: 
Картопля
Тип збудника: 
Гриб
Збудник: 
Helminthosporium solani Dur. et Mont. (Spondfiocladium atrovirens Harz. et Sacc.)
Поширена в північно-східних областях України. Спочатку на поверхні бульб утворюються вдавлені темно-сірі плями діаметром 1-60 мм з легкостираючим нальотом. Пізніше шкірочка бульб біля плям відшаровується, куди проникає повітря і місце ураження набуває сріблястого кольору, що добре спостерігається при змочуванні водою. Під шкірочкою ураження знаходиться біла грибниця патогена, яка перетворюється в склероціальні клубочки.
Збудником хвороби є незавершений гриб Helminthosporium solani Dur. et Mont. (Spondfiocladium atrovirens Harz. et Sacc.) порядку Hyphomycetales. Під час зберігання бульб, особливо при підвищеній температурі із склероціальних клубочків гриб утворює прямі, темно-оливкові, довжиною 150-500 і товщиною до 4,8 мкм конідієносці та зворотно-бульбоподібні чорно-оливкові конідії, розміром 36-61 х 8-11 мкм, з 4-6 перетинками і загостреними кінцями. Конідії на конїдієносцях розташовуються в кілька ярусів, кільцем по 2-4.
Хвороба частіше розвивається на легких грунтах при підвищеній температурі в період бульбоутворення. Недобір урожаю бульб картоплі від сріблястої парші може досягати 16-24%.
Стійких сортів до сріблястої парші практично немає. При внесенні під картоплю гною хвороба розвивається менше.