Російська назва:
_
Вражує культури:
Смородина
Тип збудника:
Гриб
Збудник:
Cronartium ribicola Dietr
Захворювання поширене скрізь. Проявляється тільки на листках смородини. На верхньому їх боці утворюються хлоротичні плями, нижньому — оранжеві пустули. Пізніше, під кінець вегетації рослин, замість оранжевих пустул з'являються спочатку світлі, а згодом — коричнюваті рогоподібні вирости, що густо вкривають нижній бік листків. Вони буріють і передчасно обпадають.
Збудником хвороби є базидіальний гриб Cronartium ribicola Dietr. порядку Uredinales. Оранжеві пустули складаються з урединіоспор, а рогоподібні вирости — з теліоспор.
Урединіоспори еліптичні, з безбарвною темною оболонкою, одноклітинні, жовті, 21-25 х 13-18 мкм, формуються на коротких безбарвних ніжках. Рогоподібні вирости вміщують дорослі теліоспори, що зрослися у стовпчики завдовжки 2 мм і завширшки 120-150 мкм. Теліоспори світло-бурі, одноклітинні, продовгуваті, 20-60 х 11-16 мкм.
Теліоспори C.ribicola, на відміну від багатьох іржастих грибів, проростають восени, утворюючи базидії з базидіоспорами. Останні, потрапивши на гілки сибірського кедра Pinus sibirica і веймутову сосну Pinus strobus, розвивають грибницю, яка, уражуючи кору і деревину, викликає утворення витягнутих пухлин. Місця уражень буріють і в них ще восени формуються дрібні, неправильної форми, пухироподібні вирости — спермогонії (завширшки 2-3 мм). Із них виділяється клейка маса з безбарвними спермаціями.
Навесні у тканинах, де утворювались спермогонії, розвиваються еції у вигляді пухироподібних здуттів, які стирчать із кори. Еції завдовжки 2-7, завширшки 2-3 і заввишки 2-2,5 мм. У них формуються оранжеві яйцеподібні еціоспори, 22-29 х 18-20 мкм. їхня оболонка безбарвна, бородавчаста. Від еціоспор здійснюється первинне зараження смородини.
За час вегетації рослин урединіостадія може мати 2-3 покоління. Гриб уражує багато культурних і дикорослих видів роду Ribes, але найбільше чорну смородину.
Стовпчаста іржа буває причиною передчасного обпадання листя чорної смородини, що негативно позначається на зимостійкості рослин і врожаї.
Забороняється висаджувати веймутову сосну і сибірський кедр у районах промислового вирощування смородини. При виявленні хвороби останню обробляють фунгіцидами.