Темний (плямистий) аскохітоз

Російська назва: 
_
Вражує культури: 
Горох
Тип збудника: 
Гриб
Збудник: 
Ascochyta pinodes Jons.
Проявляється на листках, стеблах і бобах гороху у вигляді темно-коричневих плям неправильної форми, які у більшості зональні, по центру завжди темні, розпливчасті. Бувають дрібні, 0,5-2 мм у діаметрі, і більш округлі, до 8 мм. Пікніди утворюються, як правило, на великих плямах й розкидані по всій поверхні. На уражених стеблах часто з'являються виразки, а на сходах чорніє й загниває коренева шийка, що іноді буває причиною випадання рослин. На ураженому насінні добре помітні темні плями.
Збудник хвороби — Ascochyta pinodes Jons. Крім гороху, він може уражувати й інші зернобобові, але ступінь їх ураження менший. Гриб має нестатеве і статеве спороношєння. Перше — пікніди з пікноспорами. Пікніди формуються переважно на верхньому боці листя, а також на інших органах рослини. Вони розсіяні або скупчені, занурені, від світло- до темно-бурих, майже кулясті, 60-100 мкм у діаметрі, з округлим парусом, оточені дрібними темними клітинами. Пікноспори циліндричні, видовжено-еліптичні, із заокругленими чи притупленими кінцями та 1-3 перетинками, 8-21 х 2,7-6,1 мкм.
Статеве спороношєння формується на уражених, засихаючих частинах рослин у вигляді дрібних, темно-коричневих, майже чорних крапок-псевдотецій з сумками і сумкоспорами. Псевдотеції утворюються великими групами, занурені, приплюснуто-кулясті, 100-140 мкм у діаметрі, тонкоплівчасті. Сумки подовжені, циліндричні, сидячі або на маленькій ніжці, 50-75 х 11,5-13,5 мкм. У кожній сумці — по вісім безбарвних сумкоспор, 12-15 х 6-8 мкм. У сумчастій стадії гриб має назву Didymella pinodes Petr.