Церкоспороз

Російська назва: 
_
Вражує культури: 
Соя
Тип збудника: 
Гриб
Збудник: 
Cercospora sojina Нага
Уражуються всі надземні органи рослини. На сім'ядолях з'являються коричневі виразки з темно-бурою вузькою облямівкою і темно-сірим нальотом. На листі з верхнього боку утворюються попелясто-сірі плями до 6 мм у діаметрі, з темно-коричневою облямівкою. На кожному боці листка у місцях плям формується темно-сірий наліт. На стеблах плями видовжені, вдавлені, спочатку червонуваті, з сіруватим центром і коричневим обідком, у більшості без нальоту. На стулках бобів з'являються вдавлені, округлі плями бурого кольору з коричневою облямівкою без нальоту. На насінні плями неправильно округлі, опуклі, штрихуваті, з добре помітним обідком без нальоту.
Збудник хвороби — незавершений гриб Cercospora sojina Нага родини Dematiaceae, порядку Hyphomycetales. Його грибниця знаходиться між клітинами уражених тканин, а на поверхню виступають конідієносці з конідіями, що створюють наліт. Конідієносці бурувато-оливкові, нерозгалужені і стирчать пучками.
Конідії безбарвні, циліндричні або обернено-булавоподібні, 22-95 х 5-10 мкм, з 1-5 поперечними перетинками. За допомогою конідій гриб розповсюджується під час вегетації рослин. Інкубаційний період хвороби — 8-12 діб. Джерелом інфекції є уражені насіння та післязбиральні рештки, на яких патоген зберігається у вигляді грибниці. Навесні на грибниці утворюються нові конідії. Шкідливість хвороби полягає у зменшенні вмісту жиру в насінні на 2-7, протеїну — на 4-5 і схожості — на 19-36%. При значному розвитку церкоспорозу урожай сої зменшується на 50-60%. Високостійких до церкоспорозу сортів немає.