Церкоспороз

Російська назва: 
_
Вражує культури: 
Люцерна
Тип збудника: 
Гриб
Збудник: 
Cercospora medicaginis Ell. et Ev.
Хворобу виявляють на всіх надземних органах рослин. На листках утворюються округлі, бурі або димчасті плями. Спочатку вони невеликі, затим зливаються, інколи досягають 8 мм у діаметрі й мають розпливчасті краї. На стеблах і черешках плями витягнуті, овальні, сіро-бурі, нерідко охоплюють все стебло та черешок. На поверхні плями (на листках, частіше з верхнього боку) з'являється слабопомітний сірий чи блідо-оливковий наліт.
Збудник хвороби — незавершений гриб Cercospora medicaginis Ell. et Ev. родини Dematiaceae, порядку Hyphomycetales. Його конідієносці спочатку безбарвні, пізніше буруваті, без перетинок або з 1-4, трохи колінчасті, зігнуті або прямі, 20-70 х 3,5-5 мкм, зібрані у пучки. Конідії безбарвні, до верхівки потоншені, з 3-15 перетинками, 30-165 х 2-4 мкм.
Зимує гриб на рослинах і рослинних рештках грибницею та конідієносцями. Навесні утворюються нові конідії, і від них відбувається первинне ураження рослин. Церкоспороз може значно зменшити урожай зеленої маси і насіння. Проти цієї хвороби застосовують такі ж заходи, що і проти бурої плямистості.