Церкоспороз

Російська назва: 
_
Вражує культури: 
Соняшник
Тип збудника: 
Гриб
Збудник: 
Cercospora pachypus Ell. et Kell. та Chelianthi Ell. et Ev.
Виявляють у другій половині літнього періоду. На листках з обох боків з'являються невеликі, спочатку жовтуваті, а затим буруваті плями невиразної форми. На них з'являється спороношення у вигляді дернинок.
Захворювання викликають незавершені гриби Cercospora pachypus Ell. et Kell. та Chelianthi Ell. et Ev. родини Dematiaceae, порядку Hyphomycetales. їхня грибниця розташовується міжклітинно. На ній біля продихів утворюються «лубочні сплетіння конідієносців (дернини), на яких формуються конідії.
У Cpochypus конідієносці формуються пучками по 12-15. Вони зубчасті, оливково-коричневі, 20-30 х 6-8 мкм. Конідії оливкові, довгасті або майже циліндричні, зверху звужені, з одною перетинкою, 25-70 х 5-7 мкм.
У Chelianthi конідієносці оливково-коричневі, зверху гачкуваті, 70-90 х 5-6 мкм. Конідії бугорчаті, оливкові, з 3-6 перетинками, 70-100 х 5-6 мкм. Зберігаються гриби на опалому листі грибницею, на якій навесні при вологості 98-100% і температурі 15-28 j°C утворюються конідієносці та конідії. Хвороба інтенсивно розвивається за умов підвищеної вологості. Недобір урожаю від церкоспорозу не перевищує 5%.