Цитоспороз

Російська назва: 
_
Вражує культури: 
Плодові зерняткові
Тип збудника: 
Гриб
Збудник: 
Cytospora carphosperma Fr. і C.capitata Sacc. et Schulz, Cmicrospora Rab., C.cydoniae Bub. et Kab.
Зумовлює відмирання кори стовбурів і скелетних гілок зерняткових та кісточкових плодових культур. Спочатку захворювання нагадує чорний рак. Однак в наступному відмерла кора зберігає червонувато-коричневий колір, погано відділяється від деревини. Так званого обвуглення кори та її забарвлення при цьому не спостерігається.
У місцях уражень утворюється велика кількість напівкулястих стром, які стирчать з-під шкірки кори. Збудники цитоспорозу — незавершені гриби порядку Sphaeropsidales: Cytospora carphosperma Fr. і C.capitata Sacc. et Schulz. (обидва на яблуні), Cmicrospora Rab. (на яблуні і груші), C.cydoniae Bub. et Kab. (на айві).
C.carphosperma має еліптичну або тупоконічну строму оливково-чорного кольору, її діаметр біля основи 1,5 мм, а стирчить на поверхні округлою або еліпсоїдальною чорною пластинкою, 250-450 мкм у діаметрі, з чорним продихом. У кожній стромі по 15-18 камер, в яких містяться конідієносці з конідіями. Конідієносці у вигляді кущиків, завдовжки 15-18 мкм. Конідії соскоподібні, 4,5-6,5 х 1,0-1,5 мкм. У C.capitata строма біля основи 1,4-1,6 мкм у діаметрі, заввишки 400-600 мкм і виглядає на поверхні матовою, чорною, бородавчастою пластинкою з чорним продихом. У стромі безліч концентрично розміщених камер.
С. macrospora має конічну багатокамерну строму, біля основи 1,5 мкм у діаметрі, висотою до 600 мкм, з одним чорним вічком. Камери різної форми, з оливково-зеленими стінками, розташованими у два яруси. Конідієносці довжиною 44 мкм, загострені, розгалужені, а конідії соскоподібні, 5,0-6,5 х 1,4-1,5 мкм.
У C.cydoniae строма оливково-чорна, напівкуляста, з округлою або еліптичною основою, 1,0-1,5 мкм в діаметрі, з блискучим, чорним продихом, округлими, блискучими камерами, розташованими концентрично. Конідієносці ниткоподібні, довжиною 20-35 мкм. Конідії соскоподібні, 6,0-6,5 х 1,4-1,5 мкм. Деколи гриби утворюють сумчасту стадію, яка належить до роду Valsa родини Valsaceae, порядку Sphaeriales.
Уражуються переважно ослаблені дерева у місцях механічних пошкоджень. Часто цитоспороз супроводжує чорний рак. Деякі дослідники відмічали прояви цитоспорозу на деревах з опіками від хімікатів та масел.
Інтенсивний розвиток цитоспорозу призводить до передчасної загибелі дерев.