Російська назва:
_
Вражує культури:
Люцерна
Тип збудника:
Гриб
Збудник:
Sporonema phacidioides Desm.
Виявляють на листках і стеблах у вигляді розпливчастих, видовжених плям світло-жовтого або оранжевого кольору. На листках плями частіше розташовані вздовж жилок, з обох боків листка утворюються численні, чорні, скупчені псевдопікніди діаметром до 250 мкм.
Збудником хвороби є гриб, який в конідіальній стадії називають Sporonema phacidioides Desm. і тоді його відносять до незавершених грибів порядку Sphaeropsidales, а в сумчастій —Pseudopeziza jenesii Nannf. порядку Pezizales. У псевдопікнідах тісним шаром формуються безбарвні конідієносці, 10-15 х 1,5-1,6 мкм, на яких утворюються одноклітинні, безбарвні конідії, 5-9 х 2-4 мкм. У цій стадії гриб істотної ролі в поширенні хвороби не відіграє.
На почорнілих плямах листків, що опали після дощу, утворюються чорні горбики — апотеції, 0,25-1,0 мм у діаметрі. Спочатку вони кулясто-замкнуті, потім розкриваються і робляться чашоподібними з блідо-сірим гіменіальним шаром сумок. Сумки булавоподібні, 60-75 х 9-10 мкм, на верхівці тупі, з отвором, 8-спорові. Між сумками є безбарвні парафізи, 50-80 х 2,5-3,0 мкм. Сумкоспори яйцеподібні, 8-11 х 5-6 мкм. За допомогою сумкоспор гриб поширюється під час вегетації рослин. Інкубаційний період хвороби — 15-20 діб.
Зимує гриб на сухих, почорнілих листках у вигляді апотеціїв, у яких навесні дозрівають сумки з сумкоспорами, від них відбувається первинне зараження рослин.
Шкідливість жовтої плямистості полягає у передчасному опаданні листків, внаслідок чого зменшується врожай зеленої маси і насіння. Погіршується і якість сіна. Уражені рослини погано перезимовують.