3. Фосфоритне борошно

Са3(РO4)2 х СаСO3,( P18-20 Ca34)
Містить тризаміщений фосфор у формі Са3(РO4)2, який не розчинний у воді, а лише у слабких кислотах. Велике значення у підвищенні ефективності фосфоритного борошна має ступінь помелу. Чим дрібніше, тим краще. Допускається залишок часточок, які не проходять крізь отвори сита діаметром 0,18 мм, не більше 10 %.
Фосфор у добриві перебуває у важкодоступній формі. Ефективність його підвищується на кислих ґрунтах з рН 5,6 і нижче.
Доступність фосфору з борошна для більшості культур низька. Засвоюють його лише культури, коренева система яких має кислотні виділення, а саме: люпин, гречка, гірчиця. Злакові культури погано засвоюють фосфор з цього добрива.
Ефективність фосфорного борошна значно підвищується у разі компостування його з органічними добривами. Сприяє переведенню фосфору у доступні форми висівання сидератів, особливо гірчиці білої, яка його добре засвоює. Наступна культура використовує вже фосфор, що вивільняється при розкладанні біомаси сидерату.
Не рекомендується вапнувати поле - лише через 2-3 роки після внесення фосфорного борошна вносять вапно.
Норма внесення фосфорного борошна під основний обробіток становить 5-20 ц/га один раз на 5-6 років для забезпечення фосфором і особливо кальцієм. Це добриво є насамперед добрим меліорантом для докорінного поліпшення ґрунту, зокрема зменшення його кислотності.
У таких добривах як нітрофос, нітрофоска більше половини фосфору знаходиться у важкодоступному стані, тому їх доцільно вносити на кислих ґрунтах в основне удобрення (під оранку).