Кропива глуха пурпурова (Lamium purpureum L.)

Російська назва: 
Яснотка пурпурная (Lamium purpureum L.)
Клас: 
Дводольні
Родина: 
Губоцвіті (Lamiaceae)
Спосіб живлення: 
Непаразити
Тривалість життя: 
Малорічні
Дворічні
Поширення: 
Лісостеп
Полісся
Степ
Загальна характеристика
Медоносна рослина.
Морфологічна будова
Стебло - пряме, чотиригранне, починаючи з лежачої основи висхідне, розгалужене, розсіяно опушене, висотою 10-30 см. Листки - черешкові, яйцевидні, зморшкуваті. Суцвіття -сидячі, зібрані в густі кільця. Віночок рожево-пурпуровий, трубочка його двогуба, з кільцем волосків біля основи. Зубці чашечки після цвітіння відстовбурчені. Корінь -стрижневий
Розвиток
Сходить - квітні - липні, а також наприкінці літа - на початку осені Цвіте - з кінця травня до пізньої осені, в південних районах - до грудня Плодоносить - в липні - грудні.
Насіння
Плід - горішок Форма горішка - обернено яйцевидний з дрібними білими горбочками Колір горішка-світло-сірий або зеленувато-бурий Розмір горішка - довжина 2- 2,5, ширина 1-1,5, товщина 0,75-1 мм. Маса 1000 горішків - 0,75-1 г
Сходи
В свіжодостиглому стані вони мають низьку схожість і проростають після проходження періоду спокою, наступного року в квітні - липні, а також наприкінці літа - на початку осені Літньо-осінні сходи на півдні перезимовують. Сходи опушені, мають специфічний запах.
Біологічні особливості
Глибина проростання - не більше 5-6 см. Максимальна плодючість - 1700 горішків
Поширення
Росте на полях, в садах, на городах по всій республіці, особливо на затінених і зволожених місцяx. Дещо рідше трапляється в чорноземній зоні. На Поліссі та в Лісостепу росте близький вид - однорічний зимуючий бур"ян - кропива глуха стеблообгортна, яка відрізняється від вищеописаного тим, що верхні листки стеблообгортні.