Редька дика (Raphanus raphanistrum L.)

Російська назва: 
Редька дикая (Raphanus raphanistrum L.)
Клас: 
Дводольні
Родина: 
Капустяні (Brassicaceae)
Спосіб живлення: 
Непаразити
Тривалість життя: 
Малорічні
Ярі
Ранні ярі
Поширення: 
Лісостеп
Полісся
Степ
Морфологічна будова
Стебло - прямостояче, висотою 30-60 см, розгалужене коротковолосисте. Листки - черешкові, ліровиднороздільні, з довгастояйцевидними нерівномірнозубчастнми частинками. Суцвіття - квітки правильні, двостатеві, роздільнопелюсткові, в нещільних китицеподібних суцвіттях. Оцвітина подвійна, 4-членикова; пелюстки (до 20 мм завдовжки) світложовті, рідше білі, з жовтимп або фіолстовими жилками і довгим кінчиком. Тичинок 6, з них 2 коротші за інші. Маточка одна, стовпчик її невиразний. Корінь - тонкий стрижневий.
Розвиток
Сходить - навесні. Цвіте - в червні - серпні. Плодоносить - в липні.
Насіння
Плід - стручок. Форма плоду- циліндричний, твердий, членистий, не розкривається,чотковидний з довгим носиком; після достигання розпадається на 5-8 (11) окремих члеників, що містять по одній насінині. Колір плоду- блідо-жовтий. Розмір плоду- 30- 80 мм довжина і 3-4 мм ширина, Розмір насіння -3-3,5 мм діаметр. Форма насіння -овально-куляста, сітчасто-ямчаста. Колір насіння - червонувато-коричневий.
Сходи
Сім"ядольні листки довжиною 10-15 мм, на довгих опушених черешках. Перший листок ліровидний, з великою округлою верхівковою чашею.
Біологічні особливості
Глибина проростання - з глибини 2-5 см. Життєздатність насіння в грунті - понад 10 років; Максимальна плодючість - 12 тис, насінин, Середня - 160-2500 насінин
Екологічні умови
Температура проростання - мінімальна +2...+4°С; насіння дружно проростає лише після перезимівлі, маючи період спокою, що триває 6-8 місяців.
Поширення
Дуже поширений на всій території України, особливо на Поліссі та в північній частині Лісостепу. Засмічує ярі посіви (ячменю, вівса, гороху, льону, люпину). Росте також на городах, у лісорозсадниках, біля доріг тощо. Добра медоносна і олійна рослина, але непридатна як зелений корм.
Використання
Добра медоносна і олійна рослина, але непридатна як зелений корм