Чорний сосновий вусач

Російська назва: 
Черный сосновый усач
Латинська назва: 
Monochamus galloprovincialis
 
Трапляється повсюдно. Пошкоджує різні види сосен, зрідка ялину, смереку, модрину.
Жук завдовжки 15 – 25 мм; чорний, на надкрилах плями із сірих і рудих волосків; вусики у самця чорні, вдвічі довші за тіло, у самки — строкаті, довші за тіло. Яйце розміром 3,2 – 4,5 мм, довгасте, жовтуватобіле. Личинка — 35 – 40 мм, біла, безнога, передньогрудний сегмент з бурим щитком. Лялечка — 20 – 25 мм, жовтуватобіла.
Зимують личинки всередині стовбурів у колисочках. Навесні заляльковуються. Лялечка розвивається впродовж 15 – 25 діб. Новоутворені жуки прогризають льотний отвір діаметром 5 – 7 мм і виходять назовні. Літ жуків починається в середині червня і триває до вересня. Жуки додатково живляться тонкою корою гілочок і пагонів, що часто призводить до їх засихання. Самки відкладають по 1 – 2 яйця у вигризені насічки на корі ослаблених дерев. Плодючість — 30 яєць. Через 7 – 14 діб відроджуються личинки і переходять у кору. Упродовж місяця вони живляться лубом, потім заболонню і деревиною. До осені проточений хід закінчується лялечковою колисочкою поблизу поверхні деревини, в якій личинки залишаються до весни наступного року. За рік розвивається одна генерація. Деяка частина личинок у стані діапаузи залишається до двохтрьох років. Жукивусачі світло і теплолюбні, тому при заселенні віддають перевагу рідким насадженням, що добре прогріваються.
Хвойні породи дерев пошкоджують багато вусачів, серед яких найбільш шкодочинними є: блискучогрудий ялиновий вусач — TetropiumcastaneumL., який частіше трапляється на Поліссі й у Карпатах. Пошкоджує ялину, зрідка інші хвойні породи. Генерація однорічна; малий чорний ялиновий вусач — MonochamussutorL. Пошкоджує ялину, рідше сосну, смереку і модрину. Дає дві генерації за рік; коротковусий вусач — SpondylisbuprestoidesL., трапляється повсюдно. Пошкоджує ялину, сосну та інші хвойні породи. Дає дві генерації за рік.
Вусачів знищують комахоїдні птахи, особливо дятли. Яйцями, личинками та лялечками живляться хижаки з родин: пістряків — Cleridae, карапузиків — Histeridae, блищанок — Nitidulidae, плоскотілок — Cucujidae, коротконадкрилих — Staphylinidae та ін.
У роки з підвищеною вологістю настає масова загибель личинок від грибних, бактеріальних і вірусних хвороб.
Личинок і лялечок заражають їздці: іхневмоніди — Poemia notata Holmgr., Neoxorides cotlaris Grav., Helcon aeguator Nees., Pyracmon xoridiformis Holmgr., Ephialtes tuberculatus Fouer.; браконіди — Doryctes leucogaster Nees., Habrobracon palpebrator Ratz., Atanycolus initiator Nees., A. neesi Marsh., Iphiaulax impostor Scop.
Заходи захисту. Приваблення в насадження комахоїдних птахів, особливо дятлів. Знищення хвоєгризучих і сисних шкідників, діяльність яких ослаблює дерева. Своєчасне видалення нежиттєздатних дерев, що засихають, і заміна їх молодими. У разі небезпечної чисельності вусачів — обприскування дерев інсектицидами під час виходу жуків.