Російська назва:
Совка гороховая
Латинська назва:
Ceramica pisi
Тип шкідника:
Родина:
Поширена повсюдно. Поліфаг. Пошкоджує горох, конюшину, люцерну, вику, люпин та інші бобові, цукровий буряк, льон, цибулю, кукурудзу, картоплю, багато польових, садових, овочевих культур, а також бур’яни. Метелик з розмахом крил 36 – 42 мм; передні крила червонуватобурі з жовтуватими поперечними лініями; кругла й ниркоподібна плями сіруватобурі, поміж ними чорнуватий трикутник; крайовалінія жовтуватобіла, хвиляста; задні крила світлі. Яйце розміром 0,75 мм, світложовте. Гусениця завдовжки 29 – 43 мм, зелена з чорною оксамитовою спинкою, двома жовтими спиннобічними смугами. Лялечка — 18 – 19 мм, темнобура. Зимує лялечка у коконі в ґрунті. Вихід метеликів розпочинається в травні. Період вильоту тривалий і спостерігається до середини вересня. Додатково живляться на квітуючих рослинах. Самка відкладає яйця на нижньому боці листків правильними рядами в один шар, групами від 50 до 400 штук у кожній кладці. Через 8 – 10 діб відроджуються гусениці, які впродовж місяця пошкоджують листя. Гусениці першого покоління завершують розвиток у липні й мігрують у ґрунт для заляльковування. Метелики другого покоління літають у серпні — вересні. В ці самі місяці відбувається розвиток гусениць другої генерації, які згодом утворюють у ґрунті кокон, заляльковуються і залишаються в ньому до весни. За рік розвивається дві генерації.
Горох можуть пошкоджувати: короцвітна совка — AgrotiscorticeaSchiff., яка зимує в стадії гусениці II – IV віків і розвивається в одному поколінні; конюшинна совка — DiscestradianthiTausch., що зимує в стадії лялечки або гусениці останнього віку і за рік може дати 2 – 3 покоління.
Чисельність совок знижують деякі паразити. Яйця заражає трихограма. На гусеницях паразитують кілька десятків їздців і мухтахін. Часто трапляються браконіди Amictoplus collaris Spin., Apanteles cajae Bouche., хальциди Litomastix sp. sp., еулофіди Tetrastichus sp. sp., тахіни — Tachina larvarum L., Chephalia hеbes Hl. та ін.
Заходи захисту. Чисельність шкідника знижують такі агротехнічні заходи, як зяблева оранка, культивації, знищення бур’янів. Дворазовий випуск трихограми проти кожного покоління на початку вильоту метеликів і відкладання яєць — по 40 – 50 тис. на 1 га. На початку відродження гусениць — застосування біопрепаратів. Проти гусениць при перевищенні економічного порогу шкодочинності — обприскування інсектицидами.