Капустяний клоп

Російська назва: 
Клоп капустный
Латинська назва: 
Eurydema ventralis
 
Трапляється повсюдно, найчисленніший у Закарпатті та Криму. Пошкоджує різні сорти капусти, редиску, редьку, ріпу, брукву, дикорослі капустяні рослини.
Імаго розміром 8 – 10 мм, тіло плоске, передньоспинка червона з 6 чорними плямами, на щитку та надкрилах малюнок із чорних плям і смуг; черевце зверху червоне, останні сегменти його чорні; вусики 5членикові; трикутний щиток прикриває більшу частину черевця; лапки 3членикові. Яйце розміром 0,6 – 0,8 мм, бочкоподібне, знизу заокруглене, зверху прикрите опуклою кришечкою, яка відкривається при вилуплюванні личинки. Личинка імагоподібна.
Зимують статевонезрілі клопи під опалим листям на узліссі, в лісосмугах, садах, парках, на схилах балок, узбіччі доріг. У квітні — травні виходять із місць зимівлі. Додатково живляться на капустяних бур’янах, а з появою сходів культурних капустяних рослин і висадок розсади в масі перелітають на них. Самка відкладає яйця по 12 штук, розміщуючи їх у два ряди, частіше на нижньому боці листків. Плодючість — до 300 яєць. Ембріональний розвиток триває 6 – 12 діб. Личинки живляться на рослинах упродовж 25 – 40 діб, перетворюючись на дорослу комаху. Після додаткового живлення клопи дають початок другому поколінню, яке розвивається у липні — серпні.
Шкоди завдають дорослі клопи й личинки, проколюючи хоботком шкірку листків або квітконосних пагонів і висмоктуючи з них сік. У місцях проколів з’являються світлі плями, тканина відмирає, випадає і утворюються неправильної форми отвори. При пошкодженні насінників обсипаються квітки й зав’язь, погіршується якість насіння. Шкодочинність клопів різко підвищується в суху і жарку погоду. Капустяні культури також можуть пошкоджувати гірчаковий клоп — E. ornataL. і ріпаковий — E. oleraceaL., які мають багато спільного в біології та характері пошкоджень з капустяним клопом.
Яйця хрестоцвітих клопів заселяють яйцеїди: Trissolcus simoni Mayr, Tr. veictororei Kozlore, Tr. djadetshko Rjach (Hymenoptera: Scelionidae). Упродовж вегетаційного сезону на клопах паразитують тахіни: Phasia crassipenis F., Fh. rostrata Egg., Ph. rubra Cir, Chytiomyia continia P. та ін. (Diptera: Tachinidae).
Заходи захисту. Раннє висаджування розсади і висока агротехніка підвищують стійкість рослин до пошкоджень. Знищення капустяних бур’янів. За наявності двох і більшої кількості клопів на одну рослину — обприскування інсектицидами.