Російська назва:
Льняная плодожорка
Латинська назва:
Cochylis epilinana
Тип шкідника:
Родина:
Трапляється повсюдно, крім Карпат. Пошкоджує льон. Метелик у розмаху крил 13 – 16 мм, передні крила буруватожовті, з коричневою облямівкою по краях і вузькою смугою такого самого кольору поперек крила, задні крила ясносірі. Яйце розміром 0,6 мм, на початку розвитку молочнобіле, згодом жовте. Гусениця до 8 мм завдовжки, зеленуватожовта, вкрита світлими рідкими волосками; голова і потиличний щит у гусениці молодшого віку чорні, у решти віків — бурі. Лялечка завдовжки 14 – 15 мм, темножовта, з опуклим черевцем.
Гусениці, що завершили розвиток, зимують у коконах у ґрунті та в обпалих коробочках льону. Заляльковуються наприкінці квітня — у травні. В другій половині травня виходять імаго. Літають після заходу сонця і відкладають яйця по одному чи по 2 – 4 на верхівкові листки з верхнього боку та на чашолистки з внутрішнього боку, плодючість — від 50 до 180 яєць. Через 5 – 7 діб відроджуються гусениці, що спочатку виїдають зав’язі в квітках і бутонах, спричинюючи їхню загибель, а пізніше вгризаються в коробочки льону і живляться насінням. На розвиток потрібно 20 – 27 діб. Заляльковуються гусениці в середині насінних коробочок у щільних павутинних коконах, попередньо вигризаючи зсередини круглі льотні отвори, прикриті зовнішньою шкірочкою. На розвиток лялечки потрібно 16 – 19 діб. У липні вилітають імаго другого покоління, подальший розвиток якого триває аналогічно першому поколінню. За рік розвивається дві генерації. Льняна листовійка особливо значної шкоди завдає у зоні вирощування льонукучерика.
Заходи захисту. Оптимально ранні строки сівби, швидке збирання й обмолот льону. Лущення стерні й глибока зяблева оранка. У період бутонізації та утворення коробочки — обприскування інсектицидами