Російська назва:
Лубоед пестрый ясеневый
Латинська назва:
Hylesinus fraxini
Тип шкідника:
Родина:
Трапляється повсюдно. Пошкоджує ясен, рідше дуб, бук, клен, ліщину, бузок, волоський горіх, яблуню, грушу, маслину.
Жук завдовжки 2,5 – 3,5 мм, чорний з бурими надкрилами, густо вкритий світлими лусочками, що утворюють строкатий малюнок; передньоспинка звужена до голови; надкрила з глибокими крапчастими борозенками; черевце косо зрізане до верхівки надкрил. Личинка розміром 3 – 3,5 мм, безнога, кремовобіла, дещо зігнута в бік черевця; тіло вкрите рідкими волосками. Лялечка вільна, завдовжки 3 – 3,5 мм, у напівпрозорій білій оболонці.
Зимують жуки групами в корі окоренкової частини дерева, іноді нижче від рівня ґрунту. Літ починається в третій декаді квітня і триває до середини червня. Жуки додатково живляться, вигризаючи ходи в розвилках гілок і біля бруньок. Шкідник заселює слабкі й зрубані дерева, переважно в середній частині стовбура з перехідною і тонкою корою, а також товсті гілки. Маточний хід прокладається від 2,5 до 8 см з проникненням у заболонь. Ходи на стоячих деревах частіше всього спрямовані знизу вгору, на повалених — у різних напрямках. Ембріональний розвиток відкладених яєць триває 24 – 25 діб. Відроджені личинки проточують густо розміщені ходи, що не перетинаються, завдовжки від 3 до 6 см. Їх розвиток відбувається впродовж двох місяців. Лялечкові колисочки розміщують у заболоні, частково проникаючи в деревину. Основна маса жуків виходить наприкінці червня — у липні. Окремі личинки й лялечки трапляються до серпня.
Жуки, що вийшли для додаткового живлення, вгризаються в кору і виїдають неправильної форми (мінні) ходи, де більша частина з них залишається до весни. У місцях вгризання й додаткового живлення утворюються болісні напливи. Генерація однорічна.
Подібними видами, що мають багато спільного в розвитку та шкодочинності, є лубоїд великий ясеневий — HylesinuscrenatusF., лубоїд маслиновий — H. oleiperdaF., лубоїд в’язовий — PteleobiusvittatusF.
У зменшенні чисельності короїдів особлива роль належить хижакам. Відкладеними яйцями, личинками та лялечками в ходах живляться хижі клопи з родин Nabidae і Anthocoridae — Prostremma aeneicolle Stein., P. sanguineum Rossi., Dufouriellus ater Duf., Lyctocoris campestris Fall.; хижі жуки з різних родин — Tachyta nana Gyll., Thanasimus formicazius L. (мурашкожук), Malachius aeneus L., Platysoma frontale Pk., Rhisophagus bipustulatus F., Cerylon histeroides F., Litrogus connexus Geoffz. та багато інших.
Короїдів знищують комахоїдні птахи, особливо дятли. Личинок і лялечок заражають їздцібраконіди — Bracon caudatus R., B. stabilis Wesm., B. longicaudis R., Coeloides melanostigma R., C. bostrichorum G., Dendrasoter middendorf Ratz. та ін.
Заходи захисту. Постійний нагляд за станом полезахисних лісонасаджень. Приваблення і охорона комахоїдних птахів. Боротьба з листогризучими шкідниками, діяльність яких призводить до ослаблення дерев. Видалення в осінньозимовий період заселених короїдами дерев, що засихають. Обробка інсектицидами заселених лубоїдами дерев (особливо нижніх частин стовбурів) під час виходу й льоту жуків.
Характеристику родини короїдів Ipidae див. п. «Шкідники хвойних порід».