Листовійка двольотна

Російська назва: 
Двулетная листовертка
Латинська назва: 
Eupoecilia ambiguella
Тип шкідника: 
 
Трапляється повсюдно, особливо шкодочинна в Криму та південних областях України. Пошкоджує виноград, може розвиватися на смородині, калині, кизилі, терені, крушині, бересклеті, бузку, клені та інших деревах і чагарниках.
Метелик з розмахом крил 13 – 16 мм, передні крила рожевожовті з трапецієподібною темнобурою перев’яззю зі свинцевосірою облямівкою по боках, задні крила світлосірі. Яйце розміром 0,8 – 1 мм, видовженоовальне, приплюснуте, блідозелене, пізніше вкривається помаранчевими плямами. Гусениця — 12 – 14 мм, темночервона з фіолетовим полиском, голова і передньогрудний щит темнобурі або   блискучочорні,   анальний   щит   коричневий. Лялечка — 7 – 8 мм, світлокоричнева, верхівка черевця з двома хітинізованими виступами.
Зимують лялечки в щільних білих коконах у розвилках пагонів, щілинах, тріщинах, під відсталою корою, в залишках підв’язувального матеріалу. Виліт метеликів відбувається навесні за середньодобової температури 15 – 16 °С, в другій — третій декаді травня. Літ метеликів першої генерації триває 10 – 15 діб. Літають упродовж усієї ночі — від заходу сонця й до світанку. Яйця відкладають по одному через 5 – 7 діб після вильоту на бутони, приквітки та квітконіжки, рідше — на пагони. Плодючість — 30 – 100 яєць. Ембріональний розвиток триває 7 – 10 діб. Гусениці живляться квітконіжками, пізніше — квітками і зав’язями, щільно обплітаючи їх павутиною і утворюючи своєрідні гнізда. Іноді гусениці вгризаються в основу молодого пагона, що спричинює його засихання. Одна гусениця може знищити до 30 бутонів. Розвиток гусениць триває 15 – 24 доби. Заляльковування відбувається серед сухих частин суцвіть, на листі або на корі пагонів.
Через 10 – 14 діб вилітають метелики другої генерації. Вони відкладають яйця по одному на зелені ягоди винограду. Гусениці вгризаються всередину ягоди і живляться м’якушем та насінням. У соковитій ягоді гусениця знаходиться в павутинній трубочці. За час розвитку кожна гусениця пошкоджує від 10 до 15 ягід. Пошкоджені ягоди або засихають у суху погоду, або загнивають у разі опадів. Приблизно в кінці серпня гусениці другого покоління, що завершили додаткове живлення, залишають кормові рослини, заплітаються в кокон, заляльковуються і в цій стадії залишаються до весни наступного року. За рік розвивається дві генерації. Сприятливі умови для розвитку листовійки — температура 8 – 25 °С і відносна вологість повітря 70 – 80 %. При відносній вологості 30 – 40 % і температурі понад 31 °С плодючість метеликів різко знижується і відбувається масова загибель відкладених яєць.
Гусениць і лялечок листовійки двольотної заражають понад 50 видів ендопаразитів: їздці з родини іхневмонід — Dicaelotes pusillator Grav., Hemiteles areolaris Thoms., Crambrus inferus Thoms., Habrocryptus alternator Grav., Limneria crassifemur Thoms., Nitobia areolaris Holmg., Pimpla spuria Grav., Scambus detrita Holmg., з родини браконід — Ascogaster guadridentata Wesm., Macrocentrus collaris Spin., личинки мухтахін — Nemorilla maculosa Mg., N. floralis Fll., Elodia tragica Mg.
Заходи захистуті самі, що й для гронової листовійки.