Малий сосновий лубоїд, або малий лісовий садівник

Російська назва: 
Лубоед малый сосновый
Латинська назва: 
Blastophagus minor
 
Трапляється повсюдно. Пошкоджує різні види сосен, рідше — ялину і модрину.
Жук завдовжки 3,4 – 4,0 мм, довгастий, чорний, блискучий; вусики, ноги і надкрила іржавочервоні; передній край передньогрудей прямий, без виїмки; поверхня надкрил у крапчастих борозенках і рідких волосках; груди в дрібних крапках і волосках, що прилягають. Самці можуть видавати звуки, що нагадують скрип.
Зимують жуки під корою та в рослинній підстилці. Літ жуків починається у квітні і триває два — три тижні. Самки проточують під тонкою корою у верхній частині сосен поперечні маточні ходи, що мають вигляд двох дужок. У спеціальні камери по обидва боки ходу вони відкладають яйця. Плодючість — 60 – 100 яєць. Вхідний каналі розвилка, що утворюються обома розгалуженнями маточного ходу, є камерою спарювання. Відроджені личинки роблять ходи пообидва боки від маточного ходу вздовж стовбура дерева. В міру росту личинок ходи розширюються.
У червні — липні личинки   вбурюються в заболонь, вигризають колисочку і заляльковуються. До цього часу жуки, що завершили відкладання яєць, залишають ходи розмноження і вбурюються у верхівкові пагони сосен для відновленого живлення. Пошкоджені пагони часто обламуються і падають на землю. Жуки, що вийшли з лялечок, додатково живляться також усередині пагонів.
Пошкодження такого типу продовжуються до осені.
На зимівлю частина жуків переходить під підстилку, деякі залишаються у пагонах. Генерація однорічна. Заселяються шкідником ослаблені та повалені дерева. При заселенні здорових дерев ходи лубоїдів заливаються живицею, що спричинює загибель личинок і жуків. Природні вороги заболонників, що знижують його чисельність, наведено під час опису великого соснового лубоїда.
Крім описаних двох видів сосну та інші хвойні породи можуть пошкоджувати кілька супровідних видів: великий ялинковий лубоїд — DendroctonusmicansKug. Трапляється в Карпатах. Пошкоджує ялину, сосну. Генерація дворічна; лісовик хвойний — DryocoetesautographusRatz. Трапляється повсюдно. Пошкоджує ялину та інші хвойні породи. Генерація дворічна.
Заходи захистуті самі, що й для великого соснового лубоїда.