Малинна пагонова попелиця

Російська назва: 
Побеговая малинная тля
Латинська назва: 
Aphis idaei
 
Трапляється повсюдно. Пошкоджує малину, менше ожину та троянду. Безкрила партеногенетична самка завдовжки 2,3 – 2,5 мм, темнозелена з коричневими плямами; трубочки тонкі, циліндричні, довші за пальцеподібний хвостик; очі чорні; вусики 6членикові. Крилаті особини завдовжки до 2 мм, черевце зелене з коричневими плямами, голова і груди чорні. Яйця дрібні, чорні, блискучі.
Зимують запліднені яйця поблизу бруньок. Личинки відроджуються на початку розпускання бруньок. До часу бутонізації малини личинки перетворюються на дорослих самокзасновниць. Попелиці переходять на листя, де й розмножуються впродовж літа. Крім листків заселяють молоді пагони. За сезон розвивається 8 – 12 поколінь. Крилаті розселювачки з’являються з середини червня. У зв’язку з погіршенням умов життя наприкінці липня — у серпні чисельність шкідника знижується, змінюється їх морфологія — попелиці стають дрібними, жовтими, з 5члениковими вусиками. Амфігонне покоління розвивається з кінця вересня до листопада. Запліднені самки відкладають до чотирьох яєць, які залишаються до весни наступного року. Попелиця утворює великі скупчення. Пошкоджені листки скручуються й засихають, пагони викривлюються. Це призводить до зниження врожаю та погіршення якості ягід.
Малині завдає шкоди також малинна листова попелиця — AmphorophorarubiKalt., яка за особливостями розвитку мало чим відрізняється від малинної пагонової попелиці. Живе поодинці або невеликими групами з нижнього боку листків, рідше на молодих пагонах.
Попелиці — переносники вірусних хвороб малини.
Чисельність попелиць знижують хижаки — личинки й жуки кокцинелід, личинки золотоочок, галиці, ктирі, клопи тощо. Активно знищують попелиць личинки мухсирфід — Metasyrphus latifasciatus Mg., Episyrphus baltеatus Deg., Syrphus ribesii L., S. vitripennis Mg., Scaeva albomaculata Mg., Platуcheirus ambigus Flln. та ін.
Заходи захисту. Ранньовесняна (до набубнявіння бруньок) обробка овіцидами. Економічний поріг шкодочинності до цвітіння — від 15 до 50 % листкових і плодових бруньок, після збирання ягід — 3 – 5 колоній на 100 верхівкових пагонів. При перевищенні ЕПШ — обприскування малини інсектицидами. При співвідношенні попелиць і хижаків 40…80 : 1 застосування інсектицидів недоцільне.