Мінуючі молі

Російська назва: 
Минирующие моли
Латинська назва: 
Yponomeutidae
 
До мінуючих молей належать кілька родин дрібних молей з однотипним способом життя і особливостями живлення гусениць, які мінують листя, що спричинює їх обпадання. Масове розмноження мінуючих молей призводить до зниження врожаю, зменшення кількості в плодах цукрів, аскорбінової кислоти, мікроелементів. У пошкоджених дерев не закладаються бруньки, у зимовий період вони підмерзають. Важливу роль у регуляції чисельності мінуючих молей відіграють ентомофаги, які знищують до 80 – 90 % гусениць і 60 – 70 % лялечок.
Гусениць і лялечок заражають 76 видів ендопаразитів, з яких особливо ефективні їздці: з родини браконіди — Apanteles arisba Nixon, A. bicolor Nees., A. circumsriptus Nees., Colastes braconius Hal., з родини еулофіди — Ahrysocharoides niveipes Thoms., Chrysocharis nitetis Walk., Ch. pentheus Walk., Cirrospilus vittatus Walk., Chrysonotomyia formosa Westw., Simpiesis gordius Walk., S. sericeicornis Nees., з родини енцертиди — Holcothorax testaceipes Ratz. та ін.
Відкладеними яйцями молей живляться личинки сонечок, золотоочок, клопів — Anthocoris nemorum L., An. pilosum Tak., Malacoris chlorisans Pz., Cillecoridea decorata Kir., Blepharidopterus angulatus F., павуки й птахи — звичайний зяблик, кропивник, синиця.
Заходи захистувід мінуючих молей. Пізня осіння оранка міжрядь і обробіток ґрунту в пристовбурних кругах, що зумовлює масову загибель гусениць і лялечок шкідників. Очищення стовбурів і скелетних гілок від відмерлої кори. Закладання дупел цементом. Культивації й розпушування ґрунту в період заляльковування шкідника в літній період. При чисельності, що перевищує одну міну на листок, у фазу висування бутонів обприскування дерев системними інсектицидами. В літній період розвиток молі придушується під час проведення обробок інсектицидами проти яблуневої плодожерки та інших шкідників.