Падучка темна

Російська назва: 
Падучка тёмная
Латинська назва: 
Adoxus obscurus
Тип шкідника: 
 
Трапляється повсюдно. Пошкоджує виноград.
Жук завдовжки 6 мм, чорний, надкрила червонокоричневі, вусики 9членикові. Яйце розміром 1 мм, циліндричне, жовтуватобіле. Личинка завдовжки 7 – 8 мм, біла з жовтуватокоричневою головою. Лялечка — 6 мм, біла з коричневими волосками.
Зимують личинки, що завершили живлення, в ґрунті на глибині 10 см. Наприкінці квітня заляльковуються. В середині травня виходять жуки і починають додатково живитися. На листках винограду вони вигризають борозенки завдовжки до 1 см. У місцях пошкодження утворюються розриви. Такі самі борозенки жуки вигризають на корі молодих пагонів та ягодах. Пошкоджені листки часто обпадають, ягоди гниють.
Самки відкладають яйця в тріщини кори на штамбах. Відродившись через 7 – 10 діб, личинки падають на землю і заглиблюються в ґрунт. Спочатку вони живляться молодими корінцями, потім вгризаються в товще коріння і проточують у ньому поздовжні ходи. Пошкоджене коріння загниває, кущ відстає в рості, різко знижується врожай ягід. Закінчивши розвиток, личинки залишають пошкоджене коріння, утворюють у ґрунті колисочку і залишаються в ній до весни наступного року. За рік розвивається одна генерація.
Наявність 10 – 15 жуків на один кущ становить реальну загрозу винограду.
Заходи захисту. Осінній і весняний обробіток ґрунту. При масовому розмноженні шкідника — обробка винограду інсектицидами під час додаткового живлення жуків.