Російська назва:
Пасленовый минер
Латинська назва:
Liriomyza solani
Тип шкідника:
Ряд:
Родина:
Поліфаг, пошкоджує значну кількість видів культурних і дикорослих рослин. У закритому ґрунті пасльонова мінуюча муха може пошкоджувати практично всі овочеві культури, однак найбільшої шкоди завдає томатам.
Імаго розміром 1,5 – 2 мм, спинка чорна, голова, щиток і боки грудей жовті. Черевце зверху чорне, з вузькими жовтими смугами по краю кожного сегмента, знизу жовте. Яйце — 0,3 мм, біле, прозоре, бобоподібної форми. Личинка 2 – 3,5 мм завдовжки, кремового кольору, з чорними ротовими гачками, перед заляльковуванням — солом’яного кольору. Лялечка завдовжки 2 мм, у несправжньому коконі.
Зимує шкідник у стадії несправжнього кокона в поверхневому шарі ґрунту. Виліт мух у теплицях розпочинається в лютому — березні. Комахи живляться соком рослин, що витікає з ранок, які проробляє самка за допомогою яйцекладу. Масові уколи призводять до відмирання листя в місцях пошкоджень.
Самки відкладають яйця на поверхню листків. Личинки, які відроджуються з яєць, утворюють у листковій пластинці звивисті стрічкоподібні ходи — смужки білого кольору. Сильно пошкоджені листки жовтіють і обпадають.
Заляльковуються личинки неглибоко в ґрунті. Через 9 – 10 діб за температури 20 – 25 °С вилітають мухи нового покоління. Повний цикл розвитку одного покоління мухи триває 18 – 24 доби. У теплицях шкідник дає 5 – 6 поколінь.
Заходи захисту. Термічне або хімічне знезараження тепличних субстратів, на поверхні яких зимує шкідник. Видалення перших пошкоджених личинками листків. Для запобігання проникненню шкідника в теплиці потрібно постійно знищувати бур’яни на прилеглій до теплиць території.