Ріпний білан

Російська назва: 
Репная белянка
Латинська назва: 
Pieris rapae
 
Трапляється повсюдно. Пошкоджує капусту та інші капустяні рослини.
Метелик з розмахом крил 35 – 40 мм, подібний до білана капустяного, але менших розмірів; у самки на передніх крилах по дві чорні плями, у самця — по одній; задні крила зверху білі з чорною плямою на передньому краї, знизу жовтуваті. Яйце розміром 1,0 мм, жовте, ребристе, пляшкоподібне. Гусениця завдовжки 30 – 35 мм, оксамитовозелена, з жовтою смугою на спинному боці. Лялечка розміром 20 – 25 мм, зеленуватосіра, кутаста.
Зимують лялечки, прикріплені павутинним пояском, на сухих рослинах, гілках чагарників, стовбурах дерев, будівлях. Метелики вилітають у квітні. Додатково живляться на квітках упродовж 6 10 діб. Яйця відкладають по одному переважно на нижній бік листків. Плодючість — 200 – 400 яєць. Через 7 – 10 діб вилуплюються гусениці й прогризають у листках невеликі неправильної форми отвори, у старшому віці вони знищують листок цілком, у тому числі й товсті жилки. Через 18 – 20 діб гусениці заляльковуються. Через 10 – 11 діб вилітають метелики другого покоління. Подальший розвиток відбувається аналогічно першому поколінню.
На півночі України ріпний білан має два покоління, на півдні — чотири. Гусениці другого й наступних поколінь вгризаються в качани капусти і проточують у них ходи. Пошкоджені таким чином качани загнивають, мають неприємний запах і стають непридатними для вживання.
Капусту та інші капустяні рослини можуть пошкоджувати також бруквяний білан — PierisnapiL. і гірчаковий білан LeucochloedaplidicaeL., які мають спосіб життя, подібний до такого у ріпного білана. Чисельність білана ріпного та інших видів знижують ті самі паразити, що й білана капустяного.
Заходи захистутакі самі, як і проти капустяного білана.