Розанова листовійка

Російська назва: 
Розанная листовертка
Латинська назва: 
Archips rosana
 
Трапляється повсюдно, однак масові розмноження частіше спостерігаються у степовій зоні. Пошкоджують яблуню, грушу, айву, вишню, черешню, абрикос, сливу, терен, грецький горіх, дуб, в’яз, берест, липу, березу, вербу, тополю, жимолость та інші листяні породи.
Самки з розмахом крил 18 – 22 мм, самці — 15 – 19 мм; передні крила вохрянозолотистого кольору з темнішими поперечними вузькими хвилястими смугами й кількома плямами; задні крила коричневосірі з рожевуватожовтим відтінком біля основи. Яйце розміром 1,2 мм, овальне, приплюснуте, сірозеленого кольору; кладка — від 10 до 150 яєць, у вигляді плоских щитків до 10 мм у поперечнику, спочатку бруднозеленого, потім сірого кольору. Гусениця завдовжки 17 – 20 мм, від зеленого до сіруватозеленого кольору, голова бура, блискуча, вкрита рідкими світлими волосинками. Лялечка — 15 – 17 мм, жовтуватокоричнева.
Зимують яйця на корі стовбурів і гілок. Гусениці відроджуються наприкінці квітня — на початку травня при сумі ефективних температур 500 °С (нижній поріг — 8 °С). На півдні України відродження гусениць починається в період висування суцвіть у середньо і пізньостиглих сортів яблуні, а масове — у період відокремлення бутонів. Відродження гусениць триває від 7 до 13 діб. Гусениці першого і другого віків проникають у бруньки, скелетують молоде листя, виїдаючи в ньому круглі отвори, проникають у бутони і вигризають тичинки, маточки й пелюстки. Гусениці старших віків згортають листя в трубочки або клубки, пошкоджують також зав’язі й плоди, вигризаючи в м’якуші ямки неправильної форми, які іноді досягають насінної камери. Завершивши живлення, яке триває 30 – 40 діб, гусениці заляльковуються в місцях живлення, найчастіше в згорнутих листках. Розвиток лялечки триває 8 – 12 діб залежно від температурного режиму. Як заляльковування, так і виліт метеликів розтягнутий і триває до двох місяців — з початку червня до кінця липня. Відкладання яєць починається через 3 – 5 діб після вильоту метеликів. Плодючість — у середньому 250 яєць. Відкладені яйця залишаються до весни наступного року. Яйця витримують зниження температури до –27 °С, за нижчої температури загибель сягає 90 % через дві доби. Генерація однорічна.
Розанову листовійку супроводжують два види листовійок з подібним циклом розвитку і культурами, які вони пошкоджують: листовійкатовстунка строкатозолотиста — ArchipsxylosteanaL. і листовійка плоска сітчаста — AclerisrhombanaDen. etSchiff.