Садова совка

Російська назва: 
Совка капустная
Латинська назва: 
Mamestra suasa
 
Трапляється повсюдно. Більш численна в районах достатнього зволоження. Пошкоджує яблуню, сливу, вишню, черешню, абрикос, чорну смородину, деякі польові й овочеві культури.
Метелик з розмахом крил 36 – 40 мм; передні крила сірокоричневі з нечіткими поперечними лініями; клиноподібна пляма чорна, кругла і ниркоподібна плями дещо світліші за основний фон; задні крила сірі. Яйце розміром 0,65 – 0,75 мм, кругле, водянистобіле з червонуватокоричневою плямою на верхівці. Гусениця завдовжки 28 – 40 мм, буруватозелена з коричневим малюнком і світлими крапками; спинка і дві спиннобічні смуги світлі й облямовані темнозеленими або бурими штрихами; черевний бік зелений з жовтуватими крапками. Лялечка 18,5 мм, темнокоричнева.
Зимують лялечки в ґрунті в земляних колисочках, на глибині 2 – 5 см. Виліт метеликів починається за 7 – 10 діб до цвітіння яблуні. Літ триває 40 – 50 діб. Через 2 – 3 доби після вильоту самки відкладають яйця на нижній бік листків купками по 40 – 60 штук. Плодючість — 800 – 1500, іноді понад 2000 яєць. Ембріональний розвиток триває 3 – 10 діб. Гусениці живляться 25 – 50 діб: молодших віків — скелетують, старших віків — об’їдають листки з країв або вигризають у них круглі отвори. Завершивши живлення, гусениці переходять у верхній шар ґрунту і заляльковуються в земляних колисочках. Через 7 – 10 діб вилітають метелики другої генерації, які відкладають яйця також на листя. Відроджені через 3 – 6 діб гусениці пошкоджують листя. Завершивши розвиток, який триває 30 діб, гусениці переходять у ґрунт, де заляльковуються в земляних колисочках і залишаються там до весни. Розвивається два покоління за рік.
Листя плодових і лісових культур можуть пошкоджувати два інших види совок, які розвиваються у двох генераціях і зимують у стадії лялечки: стрілиця яблунева, або стрілицятризубець — AcronictatridensDen. etSchiff. і стрілиця псі — A. psiL.
Заходи захисту. Осінній обробіток ґрунту в міжряддях та пристовбурних кругах. Розпушування ґрунту в період заляльковування гусениць першого покоління. При пошкодженні гусеницями совки понад 20 – 25 % листя — обприскування дерев інсектицидами або біопрепаратами.