Шкідлива довгоніжка

Російська назва: 
Долгоножка вредная
Латинська назва: 
Tipula paludosa
 
Трапляється спорадично в Поліссі, західних областях Лісостепу і на поливних землях степової зони. Пошкоджує капусту, картоплю, цибулю, часник, льон, бобові, буряки, злакові та інші рослини.
Комар з розмахом крил 32 – 38 мм, коричневосірий, вусики бурі, 14членикові; пара веслоподібних коричневих перетинчастих крил з темнокоричневою облямівкою біля переднього краю; ноги довгі, тонкі, ламкі, легко відпадають; черевце довгасте, коричневосіре. Яйце розміром 1,2 мм, інтенсивночорне, блискуче, оболонка гладенька. Личинка завдовжки 36 – 44 мм, землистосіра, черв’якоподібна, з недорозвиненою головою, без ніг. Лялечка розміром 38 – 40 мм, циліндрична, коричневого кольору, з рядами шипів на сегментах черевця; на голові два бурих прямих ріжки.
Зимують личинки середнього віку в поверхневому шарі ґрунту. Прокинувшись навесні, вони починають живитися. Шкодочинність їх у весняний період особливо висока. Личинки підгризають або перегризають біля кореневої шийки молоді незміцнілі рослини. Для розвитку личинки потрібна температура 14 – 16°С, вологість ґрунту — не менш як 55 % повної вологоємності. Заляльковування спостерігається в середині липня. Лялечка розвивається 12 – 16 діб. Імаго літають з кінця липня до середини вересня. Самка відкладає яйця в ґрунт на глибину до 1 см, вибираючи найбільш забур’янені та ущільнені ділянки. Плодючість — 350 – 1300 яєць. У вологому ґрунті ембріональний розвиток триває 12 – 16 діб, у сухому яйця гинуть. Личинки до кінця вересня живляться ґрунтовим перегноєм, іноді скелетують листки, не завдаючи рослинам істотної шкоди. Генерація однорічна.
Овочеві капустяні культури можуть також пошкоджувати східна (T. orientalisLack.) і капустяна (T. oleraceaL.) довгоніжки, які мають дві генерації за рік. На довгоніжках паразитують мухитахіни: Siphona cristata F., S. geniculata F. (Diptera: Tachinidae).
Заходи захисту. Знищення бур’янів. Своєчасний і ретельний обробіток ґрунту на просапних культурах у період відкладання яєць і заляльковування личинок. Осушення заболочених ділянок, вапнування кислих ґрунтів. Після збирання врожаю — глибока зяблева оранка. Восени і рано навесні проти личинок молодших віків використовують принади з тирси або мелених кукурудзяних качанів, які обробляють інсектицидами (25 – 50 кг/га залежно від густоти травостою).