Смородинна стеблова галиця

Російська назва: 
Галлица смородинная побеговая
Латинська назва: 
Thomasiniana ribis
 
Трапляється на Поліссі та в Лісостепу. Пошкоджує смородину.
Імаго завдовжки 2,5 – 3 мм, крила сірі, рівномірно вкриті волосками; черевце жовтуватооранжеве з двома бурими смугами; у самки на кінці черевця загострений яйцеклад. Яйце розміром 0,3 – 0,4 мм, веретеноподібне, склоподібне. Личинка до 4 мм завдовжки, червонооранжева (у першому віці біла).
Зимують личинки в коконі у поверхневому шарі ґрунту на глибині 1 – 8 см, рідше — під корою пагонів у місцях живлення. Заляльковуються наприкінці квітня — на початку травня. Розвиток лялечки триває 8 – 14 діб. Літ починається в третій декаді травня. Самки вилітають статевозрілими і розпочинають відкладання яєць. Яйця розміщують невеликими групами в тріщини молодої кори, в рани на корі гілок смородини першого і другого років. Через 3 – 6 діб личинки, що відродилися, проникають під кору і живляться соком. На пошкоджених ділянках з’являються темні втиснені плями, шкірочка розтріскується, пагін засихає і часто в тому ж році надламується. Менш пошкоджені пагони усихають і надламуються через 2 – 3 роки. У місцях пошкодження з’являються сапрофітні гриби, що прискорює загибель пагона.
На початку липня, завершивши живлення, личинки переходять у ґрунт, заляльковуються і дають початок розвитку більш численної другої генерації. Виліт імаго другого покоління відбувається в другій половині липня і триває до середини вересня.
Сприятливі умови для розвитку галиць — вологі місця посадки з помірним температурним режимом у вегетаційний період.
Імаго може робити переліт не більш як на 40 – 45 м, тому поширенню галиць сприяють вітер і перенесення із садивним матеріалом.
На галицях паразитують їздці з родів Pnigalio, Sympiesis, Cirrospilus, Chrysocharis (родина евлофіди) та інші хижаки й паразити.
Заходи захисту. Перекопування ґрунту під кущами пізно восени та рано навесні. Систематичне (липень — вересень) вирізання і спалювання пошкоджених пагонів смородини. Недопущення механічних пошкоджень гілок. При заготівлі живців — ретельне вибракування пошкоджених. Перед цвітінням і за потреби після збирання врожаю — обробка кущів смородини інсектицидами.
Економічний поріг шкодочинності — 20 – 25 % заселених шкідником пагонів.