Синя льняна блішка

Російська назва: 
Синяя льняная блошка
Латинська назва: 
Aphthona euphorbiae
Тип шкідника: 
 
Трапляється повсюдно. Пошкоджує льон, рідше буряк.
Жук розміром 1,5 – 2 мм, зверху чорнозелений, рідше синій чи бронзовий; передньоспинка і надкрила в дрібних, ледь помітних крапках; ноги жовті, стегна задніх ніг чорні. Яйце овальне, розміром 0,5 – 0,6 мм, ясножовте. Личинка — 4 – 5 мм, тонка, червоподібна, молочнобіла, голова ясножовта; черевні сегменти чітко не відокремлені.
Зимують імаго під рослинними рештками, переважно на ділянках з деревночагарниковою рослинністю. Виходять у квітні. Живляться на найрізноманітніших рослинах (злаки, капустяні, буряк та ін.). З появою сходів льону переселяються на них. Активні в теплі сонячні дні. Парування й відкладання яєць відбуваються незабаром після заселення льону. Самка розміщує яйця по одному чи невеликими групами (по 2 – 3 шт.) у поверхневий шар ґрунту на головний і бічні корені. Плодючість — до 300 яєць. Через 11 – 25 діб відроджуються личинки, що впродовж 26 – 29 діб живляться дрібними корінцями льону. Завершивши розвиток, личинки заляльковуються у поверхневому шарі ґрунту. Через 17 – 20 діб (кінець червня) виходять імаго, що живляться до серпня, після чого залишають кормові рослини і мігрують у місця зимівлі. Розвивається одна генерація за рік.
Шкоди завдають імаго і личинки. Імаго навесні вигризають ямки на сім’ядольних листах, об’їдають краї справжніх листів. Іноді ушкоджують сім’ядолі й точку росту, спричинюючи загибель сходів. Пошкодження призводять до зниження довжини стебла та зменшення кількості коробочок і насіння. Личинки пошкоджують корені, що призводить до затримки росту і захворювання рослин. Імаго нового покоління зіскрібають шкірочку і частину паренхіми стебла, що погіршує якість волокна. Льон пошкоджують також чорна льняна блішка — LongitarsusparvulusPayk. і коричнева льняна блішка (афтона жовта) — AphthonaflavicepsAll., що за своїм розвитком і характером пошкоджень аналогічні синій льняній блішці.
Заходи захисту. Оптимально ранні стислі строки сівби. Знищення бур’янів. У період масового переселення імаго на сходи льону при чисельності, що перевищує 10 імаго на 10 рослин, — обробка посівів інсектицидами.