Трипс гороховий

Російська назва: 
Гороховых трипс
Латинська назва: 
Kakothrips robustus
 
 Поширений повсюдно. Завдає шкоди гороху, виці, сочевиці, сої та іншим бобовим.
Імаго розміром 1,4 – 1,8 мм; тіло довгасте, темнобуре; покрив тіла складчастий, хітинізований, з хітиновими виростами у вигляді горбків; черевце довгасте, широкоовальне, 10членикове; у самки є зубчастий яйцеклад; по боках голови розміщені великі фасеткові очі; ротовий апарат колючосисний; гомілки передніх ніг і всі лапки жовтуваті; крила буруваті, краї крил торочкуваті. Личинки червоні, без крил.
Розвиток відбувається з неповним перетворенням у п’ять стадій: яйце, личинка, пронімфа, німфа, імаго.
Зимують личинки в ґрунті на глибині 20 – 35 см. Навесні личинки перетворюються на наступні стадії розвитку і в травні з’являються дорослі комахи. Вони літають і додатково живляться до серпня. Самки відкладають яйця в пиляки квіток, боби та тканину листків гороху. У цих самих місцях живляться личинки, що спричинює появу сріблястих плям та некроз тканин.
У разі значної чисельності трипсів спостерігається побуріння та відмирання листків, скручування верхівок стебел, зморщення та пустоцвітість квітів, деформація й відпадання бобів, що призводить до різкого погіршення врожаю. Закінчивши живлення, личинки заповзають у щілини ґрунту, де залишаються до весни. В Лісостепу України гороховий трипс розвивається в одному поколінні.
Гороху та іншим бобовим культурам завдають шкоди також трипс бобовий — OdontothripsintermediusUzel., трипс метеликовий — OdontothripsconfususPriesner.
Яйця трипсівфітофагів знищує хижий трипс — Aeolothrips intermedius. Його личинки другого віку за добу висмоктують кілька десятків яєць шкідників.
Заходи захисту. Глибока оранка полів зпід гороху та інших однорічних бобових культур. Застосування інсектицидів при чисельності понад 1 імаго на 2 квітки або 2 личинки на 1 квітку гороху.