Російська назва:
Луковая муха
Латинська назва:
Delia antiqua
Тип шкідника:
Ряд:
Родина:
В Україні поширена повсюдно.
Муха розміром 5,5 – 7 мм, жовтуватосірого кольору, середньоспинка та черевце з більшменш розвинутою поздовжньою смугою; ноги чорні, ариста вусиків ясно опушена. Більшість видів родини квіткарок достовірно визначаються тільки за самцями, на підставі особливостей будови геніталій. Яйце білого кольору, довгасте, з глибокою поздовжньою борозною, завдовжки 1,1 – 1,2 мм, завширшки 0,2 – 0,3 мм. Личинка бруднобілого кольору, звужена на передньому кінці, з несклеротизованою головою, зверху гладенька, блискуча, знизу — дрібнозерниста; на задньому кінці тіла є косо зрізана площадка, на якій знаходяться дихальця, оточені по краю 16 зубоподібними відростками, з яких 4 найпомітніші, довжина тіла личинки останнього віку — до 10 мм. Личинкова стадія має три віки. Псевдококон розміром 6 – 7 мм, коричневий з червонуватим полиском.
Зимує лялечка в пупарії на глибині 5 – 20 см. Глибина залягання лялечок не стає перешкодою для вильоту мух. Виліт імаго розпочинається наприкінці квітня — на початку травня і в часі збігається з початком цвітіння кульбаби, вишні, яблуні, суниці, бузини, клену. Літ розтягнутий, триває 50 діб. Для відкладання яєць імаго потрібне додаткове живлення нектаром та пилком дикорослої рослинності. Дорослі мухи активні у сутінках і на світанку, удень перебувають у стані спокою на прилеглій до полів рослинності. Яйця відкладають на сухі луски, рідше у пазухи листків, на пір’я цибулі та на землю поблизу цибулин. Плодючість самки становить 40 – 60 яєць. Розвиток яєць залежно від температури триває 3 – 8 діб, личинкова стадія — 12 – 20 діб, лялечки — 10 – 20 діб. Личинки проникають у цибулину знизу в приземній частині або з боку денця. Виїдають цибулину зсередини.
Найбільших пошкоджень завдають личинки цибулевої мухи першого покоління. У польових умовах цибулева муха віддає перевагу живленню ріпчастою цибулею; на часнику, порею та інших видах цибулі трапляється рідко і в невеликій кількості. Пошкоджує цибулюсіянку, цибулю, яку вирощують на ріпку, та насінники. У пошкоджених рослин цибулини гниють, листки в’януть і жовтіють. В Україні розвивається два покоління.
Заходи захисту. Вирощування цибулі та часнику в сівозміні з поверненням на попереднє місце не раніше ніж через 3 – 4 роки. Оптимально ранні строки сівби та висаджування цибулі. Глибока зяблева оранка. Прибирання з поля та знищення пошкоджених цибулин. За чисельності шкідника 3 – 4 яйця на одну рослину (із заселенням 10 % рослин) — обприскування рослин дозволеними інсектицидами. При вирощуванні цибулі на перо застосування інсектицидів не допускається.