Російська назва:
Трипс табачный
Латинська назва:
Thrips tabaci
Тип шкідника:
Родина:
В Україні трапляється повсюдно. Багатоїдний, пошкоджує більш ніж 150 видів рослин у відкритому та закритому ґрунті, найбільшої шкоди завдає цибулі, тютюну, махорці, бавовні. Є переносником вірусних хвороб.
Дрібна, завдовжки 0,8 – 0,9 мм, дуже жвава комаха, дві пари крил оточені бахромою з війок, вусики 7членикові, колір тіла мінливий — від жовтого до майже чорного. Від інших трипсів відрізняється наявністю чотирьох дистальних щетинок на передній поздовжній жилці передніх крил та світлим, майже прозорим першим члеником вусиків. Яйце білого кольору, брунькоподібне, розміром 0,25 × 0,15 мм. Личинки безкрилі, вусики 6членикові, личинка першого віку білого кольору, другого віку та німфи — жовті.
Зимують імаго, переважно самки, в ґрунті та рослинних рештках, на глибині 5 – 7 см, у теплицях, парниках, сховищах під сухими лусками цибулі. З місць зимівлі виходять у 2 – 3й декадах квітня, заселяючи спочатку бур’яни. Самка відкладає яйця в тканини листків. Плодючість — до 100 яєць. Ембріональний розвиток триває 3 – 7 діб, личинкова стадія — 8 – 10 діб. У личинок два віки. Завершивши живлення, заглиблюються в ґрунт на глибину 10 – 15 см, де проходять дві стадії — пронімфи і дейтонімфи. Через 4 – 8 діб з’являються імаго, які по тріщинах землі підіймаються на поверхню та переходять на рослину. Повний цикл розвитку одного покоління становить 15 – 30 діб. В Україні тютюновий трипс розвивається у 3 – 6 поколіннях, у теплицях дає 6 – 8 поколінь.
Цибулю пошкоджують імаго та личинки. Завдають істотних збитків на полях цибулі першого, на посадках другого року та в теплицях. На цибулі першого року трипси живляться, висмоктуючи сік з листя. У разі значних пошкоджень листки втрачають тургор, поникають, кінці їх жовтіють та скручуються спірально. На цибулі другого року комахи живляться на листках і суцвіттях та висмоктують сік із плодоніжок і насіння. Насіння, отримане від пошкоджених рослин, плюскле, з низькою схожістю. В теплицях шкодочинність трипса посилюється тим, що з цибулі шкідник переселяється на огірки, яким завдає істотної шкоди.
Тютюнового трипса активно знищують хижий трипс Aeolothrips intermedius Bagn. (Aelothripidae) та клопи з роду Orius (Anthocoridae). При співвідношенні хижого й тютюнового трипсів 1 : 20 хімічна обробка недоцільна.
Заходи захисту. Чергування культур у сівозміні, знищення післязбиральних решток, глибока зяблева оранка. За потреби обприскування дозволеними інсектицидами з дотриманням строків очікування. На насінниках застосовують інсектициди до і після цвітіння, не допускається використовувати пестициди на цибулі, що вирощується на перо. У теплицях проти трипса в ґрунті перспективне використання ентомопатогенних нематод Steinernema sp. RS 18 (Nematoda, Steinernematidae). В експериментах біологічна ефективність нематод проти тютюнового трипса на 6ту добу після внесення в ґрунт при нормі 2•109 становила 100 %. Перед закладанням на зберігання після попереднього просушування рекомендується обробити цибулини сірчаним газом із розрахунку 50 г сірки на 1 м3 приміщення.