Велика склівка

Російська назва: 
Стеклянница тополевая большая
Латинська назва: 
Sesia apiformis
 
Трапляється повсюдно. Пошкоджує тополю, осику, рідше — вербу, березу, ясен, липу.
Метелик з розмахом крил 35 – 45 мм; крила вузькі, прозорі, жилки крил іржавобурі, бахрома сіра; тіло чорнобуре, голова, дві бічні плями на грудях і три останні сегменти черевця жовті, вусики зверху чорні, знизу бурі. Яйце розміром 0,75 × 0,55 мм, буре, овальносплощене, втиснене з одного боку. Гусениці перших віків блідорожеві, останнього віку — жовтуватобілі з дрібними буруватими крапками й рідкими волосками, до 55 мм, голова велика, червонобура, потиличний щиток жовтий, анальний щиток з одним гачком, загнутим догори. Лялечка 28 – 30 мм завдовжки; коричнева, з рядами шипиків на спинному боці, голова і передньоспинка з невеликим ребристим виступом; міститься в коконі з недогризків деревини.
Зимують гусениці першого й другого років життя під корою. В травні гусениці другого року життя, що перезимували, прогризають льотний отвір і заляльковуються в овальному коконі з великих стружок та рослинних решток. Розвиток лялечки триває 20 – 25 діб. Перед виходом метелика лялечка висовується назовні з льотного отвору на 2/3 своєї довжини. Літ метеликів триває більше місяця — з першої декади червня до кінця липня. Літають удень. Додаткового живлення не потребують. Спарювання відбувається через 30 хв після виходу метеликів. Самки відкладають яйця невеликими групами на приземну частину стовбурів дерев, а також на виступаючі з ґрунту корені та ґрунт. Плодючість — 1000 – 1800 яєць. Через 15 – 25 діб відроджуються гусениці, які вгризаються в заболонь нижньої частини стовбура і коренів. Живляться тканинами кори, лубу, верхніх шарів заболоні, роблячи жолобчасті ходи, які часто зливаються в порожнини. Там вони проводять першу зиму. Навесні відновлюють живлення, звільняються від бурового борошна, виштовхуючи його крізь невеликі отвори в корі. Гусениці проходять 8 віків. У серпні — вересні коконуються і залишаються в ходах до весни. Генерація дворічна.
Склівка найчастіше заселяє дерева, починаючи з дворічного віку. В пошкоджених місцях утворюються калюсні напливи і здуття. У разі значних пошкоджень дерева відстають у рості, часто відмирають. У дерев віком понад 10 років склівка може заселяти весь стовбур. Близьким до склівки великої видом є склівка мала тополева, або темнокрила — ParanthrenetabaniformisRott.
Гусениць і лялечок склівок заражають їздці з родин: іхневмонід — Lissonota sp., браконід — Macrocentrus marginator Nees., Microchelonus starki Tel., Vipio deseror L., тахіни — Leskia aurea Fll., Pelatachina tibilis Fll. та ін. Шкідника активно знищують птахи, особливо дятли. У роки з високою вологістю гусениці гинуть від хвороб.
Заходи захисту. Вирубування і знищення окремих дерев, що є осередками розмноження склівки. Обрізування і спалювання гілок, заселених гусеницями до вильоту метеликів. Обробка нижньої частини стовбурів інсектицидами.