Великий сосновий лубоїд, або великий лісовий садівник

Російська назва: 
Лубоед большой сосновый
Латинська назва: 
Blastophagus piniperda
 
Трапляється повсюдно. Пошкоджує сосну, рідше — ялину і модрину.
Жук завдовжки 3,5 – 5 мм, довгастий, червонобурий, блискучий; поверхня надкрил між крапчастими борозенками всіяна рідкими горбками; самці можуть видавати звуки, що нагадують скрип.
Зимують жуки під корою. Літ їх починається у квітні за денної температури понад 6 °С і триває до середини травня. Після запліднення самка під товстою корою нижньої частини стовбура сосни проточує знизу вгору довгастий поодинокий маточний хід завдовжки до 10 – 12 см і завширшки 3 см і по обидва боки ходу відкладає майже впритул яйця. Вид моногамний.
Відроджені личинки проточують довгі звивисті ходи, що розширюються в міру росту личинки. На початку червня личинки заляльковуються. Жуки, що вийшли в другій декаді червня, перелітають у крони дерев, де вгризаються у цього і минулорічні пагони і виїдають серцевину, прогризаючи хід до 5 – 8 см завдовжки. Пошкоджені пагони обламуються. Один жук за час додаткового живлення пошкоджує 5 – 8 пагонів. У вересні жуки залишають крону, проточують під корою біля основи стовбурів сосни короткі ходи і залишаються там до весни. За рік розвивається одне покоління. Великий сосновий лубоїд і супровідні йому види заселяють ослаблені дерева.
Важлива роль у регулюванні чисельності лубоїдів належить хижим комахам, що знищують личинок шкідників під корою і в ходах. Найчастіше трапляються хижі клопи — Prostremma aeneicolle Stein., P. sanguineum Rossi., Lyctocoris campestus Fall., Xylocoris cursitans Reut., хижі жуки — Thanasimus formicarius L., Dromius guadrimaculatus L., Rhizophagus grandis Gyll., Tachyta nana Gyll., Platysoma frontale Pk., Cerylon hisferoides F., Synchita humeralis F., Raphidia ophiopsis L. На личинках і лялечках паразитують їздці — Bracon palbeprator R., Pteromalus lunulus R., Phygadeuon submuticus Thoms., Pimpla sp., Pachyceras xylophagorum Ratz., Tomicobia seitneri Rusch.
Заходи захисту. Видалення з лісопосадок ослаблених дерев і заміна їх молодими. Приваблення у лісопосадки комахоїдних птахів та охорона їх. Боротьба з хвоєгризучими шкідниками, живлення яких ослаблює дерева. При небезпечній чисельності лубоїдів — обробка дерев інсектицидами.