Вершинний короїд

Російська назва: 
Короед вершинный
Латинська назва: 
Ips acuminatus
 
Трапляється повсюдно. Пошкоджує різні види сосен, ялин, рідше смереку, модрину, зрідка ялівець.
Жук завдовжки 2,5 – 3,7 мм, темнокоричневий, циліндричний, на схилах надкрил, по краях пологої «тачки» — по три зубці; у самця третій зубець на кінці роздвоєний. Яйце дрібне, біле, округле. Личинка завдовжки до 3 – 4 мм, безнога, дещо зігнута; на грудних сегментах є мозолисті подушечки; голова чітко виражена, світлокоричнева. Лялечка 3,5 – 4 мм завдовжки, біла, напівпрозора. Зимують жуки під корою і незначна частина личинок і лялечок, які не завершили розвиток до настання холодів. Жуки пробуджуються в першій декаді квітня і поновлюють додаткове живлення в ходах. Літ починається наприкінці квітня за температури повітря 15 – 19 °С, масовий — на початку травня за температури 20 °С. Невдовзі жуки починають закладання нових ходів. Від «шлюбної» камери проточується від 6 до 12 довгих (20 – 50 см) маточних ходів, переважно в поздовжньому напрямку. Через 2 – 3 доби самка вигризає в них рідко розміщені камери і відкладає яйця, запечатуючи їх зверху пробочкою. Плодючість — 16 – 120 яєць. У весняних маточних ходах буває від 20 до 50 яєць. Ембріональний розвиток триває від 8 до 14 діб. Відроджені личинки прокладають ходи завдовжки 2 – 5 см і залежно від температури завершують розвиток за 16 – 60 діб. Заляльковуються наприкінці травня. Розвиток лялечки завершується за 7 – 16 діб. Новоутворені жуки впродовж 12 – 20 діб додатково живляться у місцях розвитку. При масовому заселенні засихаючих дерев, якщо кора втрачає свіжість, жуки переходять для живлення на інші дерева. За наявності 8 – 10 жуків вони вигризають у корі цілі ділянки.
Літ жуків другого покоління відбувається в липні. Повторюється процес утворення камер, відкладання яєць, відродження та живлення личинок, їх заляльковування і утворення жуків, які залишаються під корою до весни. За рік розвивається дві генерації.
Хвойним породам шкоди завдає ціла низка короїдів: короїд шестизубчастий — IpssexdentatusBoern. Трапляється повсюдно. Пошкоджує всі види сосни, ялин, смерек, модрин. Два покоління за рік; короїдгравер — PityogeneschalcographusL. Трапляється повсюдно. Пошкоджує сосну, кедр, ялину. Дві генерації за рік; короїдтипограф — IpstypographusL. Трапляється в Карпатах. Пошкоджує багато видів ялин, рідше сосну, кедр, дуже рідко — інші хвойні.
Короїдів знищують комахоїдні птахи, особливо дятли. У ходах короїдами живляться клоп Scoloposcelis pulchella Zett., жуки — Tachyta nana Gyll., Dromius fenestratus F., Nudobins lentus Grav., Thanasimus formicarius L., Cylester oblongum F., C. angustatum Hoffm., Platysoma compessum Hbst., Malachius aeneus L., Rhizophagus grandis Gyll., личинка мухи Loinchaea seitneri Hand. та ін. На личинках і лялечках паразитують браконіди — Meteorus albicornis Ruth., Bracon initiatellus Ratz., Dendrosoter protuberans Nees., хальциди — Conostigmus pusillus Ratz., Rhoptrocerus xylophagorum Ratz. та ін.
Заходи захисту. Здійснення постійного нагляду за станом полезахисних лісонасаджень. Приваблення у лісопосадки й охорона комахоїдних птахів. Запобігання поширенню хвоєгризучих шкідників, оскільки пошкодження, завдані ними, ослаблюють дерева. Видалення нежиттєздатних і засихаючих дерев. Обробка заселених короїдами дерев інсектицидами на початку і під час льоту жуків.