Виноградний борошнистий червець

Російська назва: 
Мучнистый червец виноградный
Латинська назва: 
Planococcus ficus
Тип шкідника: 
 
Трапляється в зоні південного берега Криму. Пошкоджує виноград, інжир, маслину, цитрусові та багато інших субтропічних культур.
Самка широкоовальної форми, 3,5 – 4 мм завдовжки, жовтуватобура, рясно вкрита борошнистим нальотом, по краю тіла розміщені 18 пар тонких воскоподібних ниток, які збільшуються до заднього кінця тіла.
Зимують самки, які не завершили розвитку, під корою, в тріщинах кори та інших захищених місцях поблизу рослин. Навесні за температури 6 – 7 °С самки прокидаються і впродовж 15 – 20 діб живляться на корі стовбурів і багаторічних пагонів. Самці трапляються рідко, тому розмноження частіше буває партеногенетичне. Яйця відкладають на кору пагонів. Плодючість до 40 яєць. Відродившись через 11 – 14 діб, личинки живляться на однорічних пагонах упродовж 25 – 30 діб. Самки другого, а потім і третього поколінь більш плодючі й відкладають на гілки та листя 150 – 250 яєць. Ембріональний розвиток триває 8 – 10 діб. Відродившись, личинки утворюють численні колонії на гронах біля основи плодоніжок та між листками, що торкаються один одного. На пошкоджених ягодах утворюються жовтобурі виявлення. Мертва шкірочка розтріскується, ягоди загнивають. У разі суцільного заселення спостерігається обпадання листя. Личинки й самки виділяють медвяну росу, на якій розвиваються сапрофітні гриби, що забруднюють пагони, листки, ягоди. Третя генерація — найчисленніша і найбільш шкодочинна.
Личинки останньої генерації, не завершивши розвитку, залишаються до весни наступного року.
Оптимальні умови для виноградного борошнистого червця — температура 22 – 25 °С і відносна вологість повітря 45 – 75 %. Прохолодна дощова весна і спекотне літо гальмують розвиток шкідника.
Масова загибель личинок спостерігається в зимовий період за температури нижче –15 °С.
Виноградного борошнистого червця заражає їздець із родини енциртид — Anagyrus pseudococci Girault.
Заходи захисту. Ранньовесняна обробка по сплячих бруньках овіцидами для знищення самок, які перезимували. У період утворення на пагонах трьохчотирьох листків — обприскування кущів інсектицидами. Застосування паразита кокофагуса — Coccophagus gumeyi Comp. і хижого жука криптолемуса — Cryptolaemus montrouzieri Muls.