Жовтобура рання совка

Російська назва: 
Желто-бурая ранняя совка
Латинська назва: 
Orthosia stabilis
 
Трапляється повсюдно. Пошкоджує яблуню, грушу, вишню, черешню, сливу, персик, малину, терен, багато видів лісових порід.
Метелик з розмахом крил 32 – 35 мм; передні крила буруватожовті, з поперечною хвилястою білуватою смугою; задні крила жовтуватосірі зі світлою бахромою. Яйце розміром 0,4 – 0,5 мм, кругле, світложовте, з червоною плямкою на верхівці. Гусениця 30 – 40 мм завдовжки, жовтуватозелена на спині й по боках жовті поздовжні смуги. Лялечка — 15 мм, темнокаштанова.
Зимують лялечки в ґрунті в земляній колисочці, на глибині 5 – 7 см. Метелики вилітають у квітні, в період набрякання бруньок яблуні. Самки відкладають по 40 – 90 яєць купками на кору пагонів і штамбів. Плодючість — 600 – 700 яєць. Через 7 – 10 діб, у фенофазу відокремлення бутонів, відроджуються гусениці. Спочатку вони скелетують, з третього віку — грубо об’їдають листя, залишаючи центральну жилку і черешок, у зав’язях вигризають глибокі ямки. Одна гусениця за час свого розвитку пошкоджує 6 – 8 листків і 3 – 4 плоди. Наприкінці червня — на початку липня гусениці залишають кормове дерево і переходять у ґрунт, де утворюють земляний кокон, в якому заляльковуються і залишаються до весни. За рік розвивається одна генерація.
Листя і плоди пошкоджують також два інших види совок, які зимують у стадії лялечки і дають одне покоління за рік: шавлієва совка — AcronictarumicisL. і чорнувата садова совка — MamestrapersicariaeL.
Заходи захисту. Осінній обробіток ґрунту в міжряддях і пристовбурних кругах. Культивація і розпушування ґрунту під час масового заляльковування гусениць у літній період. При пошкодженні совкою 20 – 25 % листя — обробка дерев інсектицидами або біопрепаратами.