Російська назва:
Зонтичная моль
Латинська назва:
Depressaria depressella
Тип шкідника:
Родина:
Трапляється повсюдно. Пошкоджує насінники моркви, кропу, петрушки, селери, пастернаку, фенхелю, кмину, анісу та інших зонтичних рослин.
Метелик з розмахом крил 14 – 18 мм; передні крила темнокоричневі з червонуватим переднім краєм, задні крила сірі; голова й передньоспинка блідожовті. Яйце 0,5 мм, овальне, спочатку блідозелене, у подальшому світлооранжеве. Гусениця 10 – 13 мм, темножовта з червонуватобурим відтінком, проміжки між сегментами світлозелені; тіло вкрите білими щитками, що несуть по одному — два волоски. Лялечка розміром 6 мм, темнобура, в прозорому павутинному коконі.
Зимують метелики у тріщинах кори, щілинах будівель та інших укриттях. Літ починається наприкінці травня і продовжується у червні. Зазвичай у цей час насінники зонтичних культур перебувають у фазі бутонізації. Самка відкладає яйця на бутони, квітки й квітконіжки. Плодючість — 100 – 120 яєць. Гусениці відроджуються на Поліссі наприкінці червня, у Лісостепу й Степу — в середині червня і впродовж 18 – 20 днів об’їдають бутони, квітки, квітконіжки і обплітають промені зонтиків павутиною. Рідше пошкоджують недостигле насіння й листя. Завершивши розвиток, гусениці заляльковуються в павутинному коконі в зонтиках, обплетених павутиною. Наприкінці липня — у серпні вилітають метелики і невдовзі переходять на зимівлю. За рік розвивається одна генерація.
Насінники пастернаку, кмину, рідше моркви, а також борщівника та інших дикорослих зонтичних рослин пошкоджує також кминова міль — DepressariadaucellaDen. etSchiff., за особливостями розвитку й шкодочинністю близька до зонтичної молі.
Гусениць і лялечок молей заражають понад 35 видів ендопаразитів, найефективніші серед яких іхневмоніди — Pristomerus orbitalis Holmgr., Itoplectis maculator F., I. alternans Grav., Pimpla contemplator Mьll., P. sputator Grav., Depressaria deressella Hbn., Trictistus lativentris F., з евлофід — Pediobius facialis Gir., мухитахіни — Actia crassinervis Mg., Pseudoperichaeta insidiosa R.D.
Заходи захисту. Своєчасне збирання і швидкий обмолот насінників, що сприяє знищенню гусениць і лялечок шкідників. Боротьба з шкідниками поблизу насіннєвих ділянок. У період утворення зонтиків і бутонізації, при заселенні понад 10 % рослин і чисельності, що перевищує 3 – 4 гусениці на одну рослину, — обробка біопрепаратами або інсектицидами.