Цибулевий прихованохоботник

Російська назва: 
Луковый скрытнохоботник
Латинська назва: 
Ceuthorrhynchus jakovlevi
 
В Україні трапляється повсюдно. Пошкоджує переважно цибулю-ріпку та насінники. Дорослі жуки крім цибулі пошкоджують часник.
Жук завдовжки 2 – 2,5 мм, тіло овальної форми, головотрубка тонка, довга, підігнута під тіло; надкрила одноколірні, темнобурі, лусочки на пришовному проміжку утворюють брудножовту переривчасту смугу. Яйце розміром 0,3 – 0,5 мм, округле, бруднобіле. Личинка безнога, жовта, з добре помітною головою; Сподібно зігнута, довжина тіла — до 6,5 мм. Лялечка розміром 3 – 3,5 мм, світложовта, у земляній колисочці.
Зимують статевонезрілі імаго під рослинними рештками, грудочками ґрунту на узбіччях доріг, у канавах, лісосмугах. Дорослі жуки мають сутінковосвітанкову активність. Навесні живляться пророслими минулорічними цибулинами, пізніше переселяються на нові сходи. Пошкодження виглядають як дрібні погризи, розміщені близько в ряд, пошкоджені листки викривлюються в бік цих погризів. Самка відкладає яйця поодинці, розміщуючи їх на внутрішній поверхні трубчастих листків. Плодючість — 50 – 70 яєць. Яйце розвивається 5 – 16, личинка — 15 – 20 діб. Личинка виїдає м’якуш листків, скелетує їх, не зачіпаючи зовнішню кутикулу. На пошкоджених листках утворюються поздовжні білуваті смужки та невеликі плями. У разі значного заселення всередині одного листка знаходиться 10 – 20 личинок, при цьому листки жовтіють і засихають. Заляльковуються в ґрунті на глибині 3 – 6 см у земляній колисочці. Наприкінці червня виходять імаго, які живляться тканинами листків та суцвіттями. Генерація однорічна.
В Україні крім цибулевого прихованохоботника листки цибулі пошкоджує прихованохоботник CeuthorrhynchussuturalisF. Подібний до попереднього виду: надкрила чорні, верх у темнобурих волоскоподібних лусочках; смуга вздовж середини передньоспинки та пришовний проміжок у білих лусочках, довжина тіла — 2,5 – 3,3 мм.
Заходи захиту. Ретельне прибирання цибулі та знищення рослинних решток. Розпушування та культивація міжрядь у період переходу личинок у ґрунт та їх заляльковування. Просторова ізоляція нових посівів цибулі від минулорічного. При чисельності понад 2 – 4 імаго на 1 м2 або 5 – 10 личинок на 1 рослину допускається застосування інсектицидів на насінниках та товарних посівах цибулі. Для отримання достовірних відомостей про чисельність імаго на полях слід проводити облік у вечерні чи ранкові години, оскільки цибулевий прихованохоботник має сутінковосвітанкову активність. При вирощуванні цибулі на перо застосування інсектицидів не допускається.