Російська назва:
Листовертка виноградная
Латинська назва:
Sparganothis pilleriana
Тип шкідника:
Родина:
Досить поширена. Зона шкодочинності охоплює південні області України. Пошкоджує виноград, крім того, 57 видів різних рослин із 21 родини.
Метелики з розмахом крил 18 – 22 мм; передні крила вохряножовті або золотистозеленуваті з сіруватобурим малюнком, який часто розмитий або відсутній зовсім; задні крила буруватосірі. Яйце розміром 1,0 – 1,2 мм, приплюснуте, овальне; кладка яєць спочатку жовтуватозелена, перед відродженням гусениць — помаранчевожовта. Гусениця завдовжки 18 – 23 мм, зеленуватосіра або бруднозелена, голова і передньогрудний щиток темнуватокоричневі, анальний щиток має забарвлення під колір тіла. Лялечка завдовжки 9 – 11 мм, спочатку зелена, потім каштановокоричнева, кремастер з чотирма короткими гачкоподібними щетинками.
Зимують діапаузуючі, щойно відроджені червонобурі гусениці в щільних коконах попелястосірого кольору в тріщинах кори та ґрунті на глибині 4 – 5 см.
Навесні гусениці підіймаються на рослини, проникають у бруньки винограду і живляться ними зсередини. З третього віку переходять на живлення молодим листям, суцвіттями та зав’язями на верхівці пагонів. У листках вони прогризають наскрізні отвори. Іноді гусениці прогризають гребінь біля основи, внаслідок чого все гроно засихає. Обплутані павутиною кілька пошкоджених листків утворюють пухкий клубок, пошкоджене листя буріє і засихає. Воно добре помітне на фоні зеленого листя. Завершивши розвиток, який триває 30 – 35 діб, гусениці п’ятого віку заляльковуються в місцях живлення. Через 10 – 14 діб вилітають метелики, які літають з останньої декади червня до кінця липня, уночі. Додатково не живляться, живуть 5 – 6 діб. На другу — третю добу після парування самки черепицеподібно відкладають яйця по 30 – 70 штук у кожній кладці на верхній бік листка біля головної жилки. Яйцекладка вкривається пінистими виділеннями. Плодючість — 250 – 300 яєць. Ембріональний розвиток триває 9 – 12 діб. Гусениці, що відродилися, не живляться, а переходять у місця зимівлі. За рік розвивається одна генерація.
Чисельність виноградної листовійки знижують в основному хижаки й паразити, зазначені для гронової та двольотної листовійок.
Заходи захисту. Обробіток ґрунту після переходу гусениць на зимівлю, а також восени і рано навесні. При чисельності понад 2 – 3 гусениці на один кущ — обприскування винограду інсектицидами на початку переміщення гусениць до бруньок, що набубнявіли, а також біопрепаратами або інсектицидами під час масового переходу гусениць третього віку на верхівки пагонів.